Blaski i cienie ORLEN Ligi

Za nami faza zasadnicza ORLEN Ligi. Znamy komplet półfinalistów. Wiemy również, kto będzie musiał walczyć o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Chemik Police najlepszy po fazie zasadniczej ORLEN Ligi (fot. Facebook Chemik Police)
Chemik Police najlepszy po fazie zasadniczej ORLEN Ligi (fot. Facebook Chemik Police)

Za nami sześć miesięcy rywalizacji w fazie zasadniczej ORLEN Ligi. W tym czasie nie brakowało interesujących potyczek. Siatkarki rozegrały w sumie 695 setów, na które złożyło się 29 796 akcji. W walce o medale pozostały ekipy Chemika Police, Impela Wrocław, GROT-u Budowlani Łódź oraz Developresu SkryRes Rzeszów.

Drużynowo

Po 26. rozegranych kolejkach na czele tabeli znalazł się Chemik Police. Obrończynie tytułu przez znaczącą część sezonu dominowały na boiskach i żadna z drużyn nie była w stanie ich pokonać. Ostatecznie podopieczne Jakuba Głuszaka zapisały na swoim koncie 23 zwycięstwa i 3 porażki. Były lepsze w 73 z 95 rozegranych setów. Absolutna większość ich potyczek (13) kończyła się wynikiem 3:0.  7 spotkań wygrywały 3:1. W rozgrywkach tie-breakowych były górą 3 na 4 razy. W dwóch spotkaniach to ich rywalki zwyciężały 3:1.

Co ciekawe na drugim miejscu znalazł się Impel Wrocław, który zapisał na swoim koncie jedno zwycięstwo mniej niż GROT Budowlani Łódź. Do najlepszej czwórki wbiły się siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów, które podobnie jak Tauron MKS Dąbrowa Górnicza zanotowały 17 zwycięstw. Udało im się jednak uzbierać cztery „oczka” więcej.

Bardzo ciekawie prezentowała się sytuacja w dolnej części tabeli. Zespoły sklasyfikowane na miejscach 10-14. dzieli dystans tylko 4 punktów. 10. Atom Trefl Sopot, 11. ENEA PTPS Piła i 12. KS Pałac Bydgoszcz zapisały na swoim koncie po 26 „oczek”. Ostatecznie tabelę zamykają KSZO Ostrowiec Świętokrzyski i Legionovia Leginowo. Gorszy z tej pary powalczy w barażu o utrzymanie z najlepszą drużyną 1 ligi. Rywalizacja będzie się toczyć do trzech wygranych spotkań.

Tabela końcowa ORLEN Ligi
Tabela końcowa ORLEN Ligi

W poszczególnych elementach

Największy postrach w polu serwisowym siały siatkarki Impela Wrocław. Zapisały na swoim koncie aż 198 asów serwisowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że popełniały przy tym sporo błędów, bo aż 280. Dało im to w sumie efektywność na poziomie -4%. Na 0% wyszły z kolei siatkarki Developresu SkryRes Rzeszów oraz Giacomini Budowlani Toruń. Najgorzej zagrywały zawodniczki z Legionowa i Piły (-5%).

Impel Wrocław zasługuje na pochwały również za grę w bloku. Ekipa z Dolnego Śląska zatrzymała w tym elemencie przeciwnika aż 343 razy, notując rezultat 3,5 bloku na set. Bardzo dobry wynik w tym elemencie uzyskała również ekipa Budowlanych Łódź. 322 punktowe bloki dają 3,3 bloku na set. W tej statystyce nie najlepiej wypadły z kolei siatkarki ENEA PTPS Piła, którym powiodło się tylko 199 akcji blokiem, czyli 2,1 na set.

W przyjęciu zagrywki prym wiodły zawodniczki GROT-u Budowlanych Łódź. Podopieczne trenera Krzyształowicza dogrywały piłkę ze skutecznością 31%. Bardzo dobrze z zagrywką przeciwniczek radziły sobie również siatkarki KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Dużo pracy w ten element powinny włożyć natomiast zawodniczki Giacomini Budowlani Toruń.

Na koniec atak. Był on bez wątpienia atutem liderek tabeli – Chemika Police. Ekipa z północnego zachodu kraju kończyła na siatce aż 43% piłek. Impelowi Wrocław udawało się to 40% razy. Z 33% skutecznością w ataku sezon zakończyły zawodniczki Atomu Trefla Sopot, które przed fazą play off zdecydowanie muszą podkręcić celowniki.

pary
Pary fazy play off

Indywidualnie

Warto przyjrzeć się również indywidualnym osiągnięciom poszczególnych zawodniczek. Na rozegraniu najwyżej sklasyfikowana została Joanna Wołosz. Zawodniczka Chemika Police rozegrała 17 spotkań, notując 41,21%  skuteczności rozegrania. Tuż za nią uplasowały się Kathleen Weiss z Taurona MKS-u Dąbrowa Górnicza oraz druga rozgrywająca ekipy z Polic Izabela Bełcik.

Wśród atakujących postacią wyróżniającą się była młoda siatkarka GROT-u Budowlanych Łódź Kaja Grobelna. Na wyróżnienie zasługują również Adela Helić z Developresu SkyRes Rzeszów oraz Rebbeca Pavan reprezentująca Giacomini Budowlanych Toruń. Najwięcej punktów w ataku zdobyła Izabela Kowalińska. Siatkarka ŁKS Commercecon Łódź wywalczyła w tym elemencie aż 402 „oczka”.

Drużyna marzeń wg statystyk orlenliga.pl
Drużyna marzeń wg statystyk orlenliga.pl

Najlepszy indeks pośród zawodniczek przyjmujących otrzymała po fazie zasadniczej Heike Beier występująca w GROT Budowlanych Łódź. Udanych sześć miesięcy mają za sobą również Emilia Mucha z BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała oraz Marina Cvetanowić z Polskiego Cukru Muszynianka. Dużo do poprawy w tym elemencie ma Marina Pulava (Giacomini Budowlani Toruń), która popełniła aż 66 błędów, a po 58 jej przyjęciach nie można było rozegrać swobodnie akcji.

Na ranking środkowych składają się współczynnik zagrywki, ataku i bloku. Najlepszy wskaźnik uzyskała Agnieszka Kąkolewska z Impela Wrocław (0,6678). Im starsza, tym lepsza – można tak bez wątpienia powiedzieć o Sylwii Pyci z GROT Budowlanych Łódź, która została sklasyfikowana na drugim miejscu. Podium zamyka Kamila Ganszczyk, reprezentująca Tauron MKS Dąbrowa Górnicza.

Na koniec zestawienie libero. W tym elemencie brylowała defensorka Chemika Police Aleksandra Krzos. Bardzo dobry sezon rozgrywa również Natalia Krawulska z KS Pałac Bydgoszcz. Na pochwały zasługuje również Dorota Medyńska z Polskiego Cukru Muszynianki.

Zobacz komplet wyników fazy zasadniczej ORLEN Ligi!