CBL Polonia Londyn

CLB-POLONIA-LONDYNKlub powstał w 1973 i został stworzony przez grupę zapaleńców, która chciała po prostu kontynuować grę w siatkówkę. Dziś zespół jest jednym z najstarszych i najsilniejszych w angielskiej ekstraklasie, a w swoim dorobku ma dwa mistrzostwa Anglii i jedno wicemistrzostwo.

CBL Polonia Londyn to jedyny klub z polskimi korzeniami, który walczy o laury w Wielkiej Brytanii. W Super8, czyli angielskiej ekstraklasie, każda z ośmiu ekip gra 14 spotkań. Kluby rywalizują również o Puchar Ligi Angielskiej. Liga ma charakter półamatorski, a zawodnicy poza grą w siatkówkę również pracują zawodowo. – Gracze płacą składki, około kilkadziesiąt funtów miesięcznie na zawodnika, z których opłaca się hale, stroje, wyjazdy, czasem trenerów – mówi Bartosz Łuszcz, wiceprezes klubu. W składzie Polonii grają nie tylko Polacy, ale także przedstawiciele innych narodowości. Jako jedyny brytyjski klub Polonia posiada także oficjalny klub kibica.

CBL Polonia Londyn (fot. Piotr Adamski)
CBL Polonia Londyn (fot. Piotr Adamski)

W 2013 roku brytyjski zespół nawiązał współpracę z wielokrotnym mistrzem Polski PGE Skrą Bełchatów. Kilka miesięcy później sponsorem tytularnym zespołu zostało polskie biuro księgowe z siedzibą w Londynie Capital Business Links Ltd. – W Anglii niewielu wierzy, że siatkówka może być nośnikiem wartości marketingowej, dlatego inne zespoły nie mają sponsorów. Anglików trzeba tego nauczyć – dodaje Łuszcz. Serwisu VolleyCafe.pl jest pierwszym medialnym partnerem polonijnego klubu.

Wiceprezes Bartosz Łuszcz dla VolleyCafe.pl