Cieszmy się z małych rzeczy, czyli #KMŚ2019 czas start

Do pierwszego gwizdka na Klubowych Mistrzostwach Świata zostały już tylko godziny. Czeka nas emocjonujący tydzień z najlepszymi drużynami i gwiazdami światowego formatu. Kto sięgnie pop tytuł najlepszej drużyny globu? Wyjątkowo trudno wskazać faworyta…

Zenit Kazań będzie bronił tytułu wywalczonego przed rokiem (fot. FIVB)

Jeszcze niedawno większość bez wahania odparłaby: Zenit Kazań! W końcu ta drużyna na lata zdominowała europejskie parkiety i Rosjanie nie mieli sobie równych. Jednak nie można zapomnieć o ich osłabieniu po poprzednim sezonie – choć może słowo „osłabienie” jest użyte nieco na wyrost, jeśli mówimy o zamianie Wilfredo Leona na Earvina Ngapetha, ale nie ma co ukrywać że Kubańczyk z polskim paszportem przez lata stanowił o sile tej drużyny.

Ciekawostką może być fakt, że mimo iż na europejskim podwórku Zenit dzielił i rządził, KMŚ wygrał tylko raz, w ubiegłym roku. W dwóch poprzednich edycjach w finale lepsza okazywała się brazylijska Sada Cruzeiro, świętując zwycięstwo przed własną publicznością.

Może więc Brazylijczycy? Lecz tutaj też nastąpiły spore przetasowania, zwłaszcza na pozycji rozgrywającego i atakującego, które w czasach największej świetności Sady zajmowali William i Wallace, znający się i grający razem od lat. Oczywiście z Kevinem Le Roux i Isakiem na środku oraz Evandro i Taylorem Sanderem na skrzydłach to wciąż niezwykle mocna ekipa, ale czy dość mocna, by powalczyć o odzyskanie tytułu?

Będąc w temacie Brazylijczyków, nie można zapomnieć o Bruno, który od początku tego sezonu kieruje grą Cucine Lube Civitanova. Jednak rozgrywający od dłuższego czasu ma spory zjazd formy i nie zachwyca już tak, jak kiedyś. A choć w szeregach Lube są takie gwiazdy jak Leal, Simon, Sokołow, czy wreszcie Osmany Juantorena, to mimo rozegrania już 9 kolejek we włoskiej lidze,wciąż nie widać tej „iskry” na boisku.

A jeśli Włosi, to może Trentino? Występująca w tych rozgrywkach pod nazwą Trentino Diatecx ekipa z Trydentu ma na swoim koncie aż cztery zwycięstwa, ale ostatnie miało miejsce aż sześć lat temu, kiedy drużyną złożoną między innymi z Sokołowa, Kazijskiego, Raphaela, Juantoreny i Żygadły dowodził Radostin Stojczew. Przez te lata drużyna została kompletnie odmieniona, a ich rywale z czołówki znacznie się wzmocnili, co przerwało pasmo sukcesów, a ostatni sezon w ich wykonaniu był wręcz fatalny, ale wszystko wskazuje na to, że były to tylko chwilowe problemy i Włosi będą znów grać na miarę swojego potencjału.

Gdzie w tym wszystkim polskie drużyny? PGE Skra Bełchatów będąca Mistrzem Polski zajmuje aktualnie siódme miejsce w tabeli, a Asseco Resovia przedostatnie i to chyba mówi samo za siebie. I chociaż Skra teoretycznie mogłaby powalczyć, trafiła na trudniejszych rywali w grupie. Można więc chyba jak w piosence, cieszyć się z małych rzeczy i za sukces uznać wyjście z grupy.

Terminarz Klubowych Mistrzostw Świata 2019

Grupa A (Płock)
PGE Skra Bełchatów – Cucine Lube Civitanova (poniedziałek, 17.30)
Zenit Kazań – Fakel Novy Urengoy (poniedziałek, 20.30)
Cucine Lube Civitanova  – Zenit Kazań (wtorek, 17.30)
Fakel Novy Urengoy – PGE Skra Bełchatów (wtorek, 20.45)
Fakel Novy Urengoy – Cucine Lube Civitanova (czwartek, 17.30)
PGE Skra Bełchatów – Zenit Kazań (czwartek, 20.30)

Grupa B (Rzeszów)
Trentino Diatecx – Khadam Ardaka (poniedziałek, 17.30)
Asseco Resovia Rzeszów – Sada Cruzeiro (poniedziałek, 20.30)
Sada Cruzeiro – Trentino Diatecx (środa, 17.30)
Khadam Ardaka – Asseco Resovia Rzeszów (środa, 20.45)
Asseco Resovia Rzeszów – Trentino Diatecx (czwartek, 17.30)
Khadam Ardaka – Sada Cruzeiro (czwartek, 20.30)

Półfinały (Częstochowa)
1A – 2B (sobota, 17.30)
2A – AB (sobota, 20.30)

Mecz o 3. miejsce (Częstochowa) – niedziela 17.30

Finał (Częstochowa) – niedziela 20.30