Dajcie selekcjonera, bo wszystko się sypie!

PZPS od ładnych kilku tygodni/miesięcy (niepotrzebne skreślić) skupia się na wyborze nowego selekcjonera dla polskich siatkarzy. Tymczasem w Rosji i Włoszech polskie młodzieżówki dostały prawdziwe lanie i nie pojadą na mistrzostwa Europy, ale kto by się tym przejmował…

Polskie kadetki podobnie jak kadeci nie zagrają na mistrzostwach Europy (fot. CEV)

Nowy selekcjoner – to główny temat wywoływany w kontekście Polskiego Związku Piłki Siatkowej od dłuższego już czasu. Ba, można powiedzieć, że inne tematy w zasadzie nie istnieją. A szkoda. Selekcjoner już dawno powinien być wybrany – skoro zwolniliśmy poprzedniego, to miałam złudną nadzieję, że mamy pomysł na to, kim i w jaki sposób go zastąpić. Zwłaszcza, że jest wiele innych tematów, którymi polscy działacze powinni się zająć.

Chociażby tym, co dzieje się w Szkołach Mistrzostwa Sportowego. A nie jest tam najlepiej… W ostatnich dniach kadetki rywalizowały w kwalifikacjach mistrzostw Europy – wygrały z Austrią 3:0, wymęczyły zwycięstwo z Chorwacją 3:2 i poległy w starciu z Włochami 1:3. Efekt? Kwalifikacji brak. Kadeci z kolei 3:1 pokonali Słoweńców i 3:0 Cypryjczyków, by polec 0:3 w konfrontacji z gospodarzami z Rosji. Skutek? Mistrzostwa Europy zobaczą na ekranach komputerów.

Tak, zgadzam się, że zdarzają się słabsze roczniki. Tak, zbyt blisko byłam różnych młodzieżowych reprezentacji Polski, by oceniać całą grupę zawodników i zawodniczek na podstawie jednego, kiepsko zagranego turnieju. Nie wymagam, by na każdych mistrzostwach kadetów czy juniorów polska drużyna narodowa stawała na podium i biła się o złoto. Wymagam jednak minimum – awansu na mistrzostwa. W końcu po to te dzieciaki spędzają najfajniejsze lata swojego życia w spalskich i szczyrkowskich lasach, żeby jeździć na zawody i ogrywać się z najlepszymi!

Umówmy się – Grecy, Białorusini, Węgierki czy Rumunki to nie są siatkarskie potęgi, a jednak na mistrzostwa pojadą i doświadczenie zdobędą. A my? Mamy poważny problem, bo ucieka ważny turniej, a odnoszę wrażenie, że nawet nikt się nad tym nie zamierza pochylić, bo są poważniejsze – seniorskie sprawy…

Tymczasem moim zdaniem potrzeba seniorskich selekcjonerów z krwi i kości. Takich, którzy przyjdą i zaproponują jeden system pracy dla drużyn narodowych wszystkich roczników. Taki Lozano 2018 roku! Trzeba szybko zapomnieć o sukcesach wielkiej kadry Pawlika, zakasać rękawy i dalej ciężko pracować! Bez tego lada moment nie będzie komu grać w tej kadrze seniorów i seniorek.