Kalisz – najstarsze miasto w Polsce i stolica (?) żeńskiej siatkówki

Kalisz przez wiele lat był stolicą siatkówki żeńskiej w Polsce. Już w kwietniu ponownie wszystkie oczy siatkarskich kibiców będą zwrócone na Gród Piastów, ze względu na rywalizację w turnieju finałowym Pucharu Polski.

Kalisz Arena (fot. UM Kalisz)
Kalisz Arena (fot. UM Kalisz)

Drugie pod względem wielkości miasto Wielkopolski leży w malowniczej dolinie rzeki Prosny. To miasto o najstarszej metryce pisanej, utożsamiane z Kalisią, którą Klaudiusz Ptolemeusz umieścił w II w. n.e. na mapie świata, a która stanowiła ważny ośrodek handlowy na Szlaku Bursztynowym, prowadzącym od Adriatyku po Bałtyk. Współczesny Kalisz jest miastem o bogatej historii, z ciekawą ofertą kulturalną, atrakcyjnym dla turystów w każdym wieku. Również dla fanów siatkówki, która przez wiele lat czuła się w tym mieście jak w domu i przy okazji Pucharu Polski wraca na kibicowską mapę miejsc wartych odwiedzenia.

Umarł król, niech żyje król

Kalisz to jedno z miast, które przez wiele lat kojarzyło się z siatkówką żeńską. W latach 1993-2008 był tu zespół, który brylował w najwyższej klasie rozgrywkowej, zdobywając m.in. cztery złote medale mistrzostw Polski. Anna Werblińska, Agata Sawicka, Eleonora Dziękiewicz, Maria Liktoras czy trener Alojzy Świderek – to tylko kilka nazwisk, które kojarzą się z siatkówką w tym mieście.

Niestety, względy finansowe zadecydowały o tym, że klub musiał zakończyć działalność. – Po upadku ekstraklasowej Calisii w mieście pozostał MKS Calisia, który występował w drugiej lidze. W sezonie 2009/2010 zespół ten utrzymał się na tym poziomie rozgrywek, ale do kolejnego już nie przystąpił (podobnie jak SSK Calisia, zadecydowały finanse). Od tego czasu przez cztery lata Kalisz nie miał drużyny w żeńskich rozgrywkach seniorskich – relacjonuje Michał Sobczak, dziennikarz faktykaliskie.pl.

W tym czasie siatkówka nie umarła jednak całkowicie, gdyż cały czas funkcjonowała w wydaniu młodzieżowym – UKS Augustynki i MUKS Amber. – Ten ostatni klub powstał w połowie 2010 roku – opisuje Sobczak. – Za jego sprawą do Kalisza wróciła żeńska siatkówka w ligowym wydaniu – w 2014 roku zespół przystąpił do 3 ligi serii B i z kompletem zwycięstw wywalczył awans do serii A. W tym sezonie z kolei utworzona została sekcja żeńskiej siatkówki w MKS-ie Kalisz, która od razu wystartowała w drugiej lidze i zakończyła rozgrywki na szóstym miejscu w grupie 2 – dodaje.

Most Kamienny od Alei Wolności (fot. UM Kalisz)
Most Kamienny od Alei Wolności (fot. UM Kalisz)

Jak relacjonuje założyciel Fanpage’a „Siatkówka żeńska dla Kalisza”, w mieście powstała również Szkoła Mistrzostwa Sportowego o specjalności piłka siatkowa przy VII Liceum Ogólnokształcącym. Zawodniczkami MUKS Amber są w większości uczennice tej szkoły.

Jedno się nie zmieniło – kaliszanie wciąż pozostają wielkimi miłośnikami siatkówki, a władze miasta deklarują, że ich celem jest umożliwienie im oglądania tego sportu na najwyższym poziomie. – Obecni włodarze miasta postawili sobie za cel odbudowanie tradycji siatkarskich w naszym mieście – zaznacza Agata Wierzejska-Holewska z Wydziału Kultury i Sztuki UM w Kaliszu. – Przy okazji PP do Kalisza przyjadą zapewne zawodniczki, które w swojej karierze grały w kaliskim klubie, więc na pewno wzbudzi to dodatkowe zainteresowanie lokalnych kibiców. Całkiem możliwe więc, że trybuny będą pełne – kończy z nadzieją Sobczak.

A za króla Ćwieczka…

Gród Piastów na Zawodziu (fot. UM Kalisz)
Gród Piastów na Zawodziu (fot. UM Kalisz)

W Kaliszu był prężnie działający gród Piastów. Dziś miasto uważane jest za najstarsze w Polsce i wiele atrakcji bezpośrednio związanych jest właśnie z pierwszymi władcami Polski. Gdzie zatem warto zawędrować?

Pracownicy informacji turystycznej polecają przede wszystkim Śródmieście, gdzie odnajdziemy średniowieczny układ ulic i kościoły, których początki sięgają XIII wieku. – Zabudowę Śródmieścia w dużej mierze stanowią budynki XX-wieczne, ponieważ większa część budynków ucierpiała podczas Katastrofy Kaliskiej 1914 roku. Odnajdziemy tu miejsce, w którym stał dom urodzenia Adama Asnyka, czy w którym Fryderyk Chopin tańczył mazura z piękną kaliszanką. Świadkami historii pozostały relikty miasta lokacyjnego: fragmenty murów miejskich, fragmenty fundamentów zamku kazimierzowskiego oraz kościoły – mówi Katarzyna Ciupek.

Poleca ona również odwiedzenie jednego z najstarszych Parków Miejskich z urokliwie położonym Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego, w którym odbywają się Kaliskie Spotkania Teatralne Festiwal Sztuki Aktorskiej. Dalej zachęca do przejścia naszpikowaną XIX-wiecznymi budowlami Aleją Wolności oraz do zwiedzenia Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej – jednej z najstarszych placówek muzealnych w kraju. – W swoich zbiorach posiada ono zabytki archeologiczne, etnograficzne, historyczne, z dziedziny sztuki czy też kolekcję eksponatów afrykańskich z wypraw na ten kontynent kaliszanina Stefana Szolc-Rogozińskiego – wymienia Ciupek.

Michał Sobczak w grupie topowych atrakcji Kalisza wylicza z kolei Zawodzie, gdzie funkcjonuje rezerwat archeologiczny Kaliski Gród Piastów. Tutejsze grodzisko wczesnośredniowieczne pamięta jeszcze budowy fundamentów Państwa Piastów. Tutaj bowiem znajdował się jeden z głównych ośrodków władzy i administracji świeckiej i kościelnej, którego największy rozwój przypada na czasy panowania Mieszka III Starego, czyli na drugą połowę XII wieku. Warto zaznaczyć, że pierwszą wzmiankę o kaliskim grodzie znajdziemy już w Kronice Galla Anonima. Warty uwagi zdaniem Sobczaka jest również neoklasycystyczny ratusz, z którego wieży można podziwiać przepiękną panoramę miasta.

Katedra widziana z okien Ratusza (fot. UM Kalisz)
Katedra widziana z okien Ratusza (fot. UM Kalisz)

Wszyscy, którzy przyjadą do Kalisza z dziećmi mogą wybrać się na spacer z questem ”Początki lokacyjnego Kalisza”. – Questowa ścieżka zaczyna się przy kaliskiej Katedrze, od strony ulicy Kanonickiej. Turysta dostaje mapę i opis spaceru w formie wierszowanej. Wędruje zgodnie z instrukcjami, rozwiązując po drodze zagadki i łamigłówki. Na końcu szlaku czeka skarb w postaci pieczęci – zachęca Katarzyna Ciupek z informacji turystycznej.

Osobom, które postanowią spędzić więcej czasu w tej okolicy Sobczak proponuje Gołuchów i zwiedzenie tamtejszego zamku wraz z parkiem. Agata Wierzejska poleca natomiast otwarty w latach 60-tych schron przeciwatomowy (!) oraz Muzeum im. G. J. Osiakowskich (10 wystawowych sal, m.in. o czasach PRL-u, historii Żydów kaliskich oraz kaliskiej wsi).

Taka kawa to się nawet Piastom nie śniła!

Kaliski Ratusz (UM Kalisz)
Kaliski Ratusz (UM Kalisz)

Mieszkańcy są zgodni, polecając kawę w Cafe Karafka przy ul. Górnośląskiej. W pobliżu hali Arena można z kolei skoczyć do kawiarni przy ul. Hanki Sawickiej oraz kawiarni Admat. Zdaniem twórcy fanpage’a „Siatkówka żeńska dla Kalisza” warte uwagi są również Hollywood Cafe i Belle Epoque na kaliskim Rynku. Zachęca także do zjedzenia pizzy w Beni Pizza.

Agata Wierzejska dorzuca do tej listy jeszcze lodziarnio-czekoladziarnię Choice w Galerii Tęcza, Cafe Uno na Rynku, kawiarnię Anabell na Rynku z kącikiem dla dzieci, kawiarnię Marysieńka oraz restaurację Komoda Club przy ul. Niecałej (lokal należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, oferuje m.in. potrawy, w tym desery, z dodatkiem produktu lokalnego: Andrutów Kaliskich).

Internetowy niezbędnik kibica:
www.cit.kalisz.pl – Centrum Informacji Turystycznej
www.kalisz.pl – Urząd Miasta Kalisz
www.kla.com.pl – komunikacja miejska
www.park-wodny.kalisz.pl – aquapark
www.osir.kalisz.pl – Hala Arena Kalisz

Zobacz galerię zdjęć!