Liga na półmetku, ŁKS Commercecon Łódź na czele

Za nami trzynaście rozegranych kolejek w ramach Ligi Siatkówki Kobiet. Liderem na półmetku jest ŁKS Commercecon Łódź. Aktualnie tabelę zamyka MKS Dąbrowa Górnicza.

ŁKS Commercecon Łódź liderem na półmetku fazy zasadniczej Ligi Siatkówki Kobiet (fot. Facebook ŁKS Commercecon Łódź)

Dwanaście zwycięstw i jedna porażka – takim rezultatem na półmetku zmagań w fazie zasadniczej sezonu Ligi Siatkówki Kobiet mogą pochwalić się dwie drużyny – ŁKS Commercecon Łódź oraz Chemik Police. Tylko jedną wygraną mniej mają na koncie siatkarki Developres SkyRes Rzeszów. Do czołowej czwórki załapały się jeszcze siatkarki reprezentujące zespół Grot Budowlanych Łódź, które do tej pory zdołały uzbierać 25 „oczek”.

Dramatycznie w pierwszej części sezonu spisywał się zespół MKS Dąbrowa Górnicza. Zawodniczki z Zagłębia w trzynastu rozegranych meczach zdołały odnieść zaledwie jedno zwycięstwo i z czterema punktami na koncie aktualnie są „czerwoną latarnią” ligi. Walka o utrzymanie zapowiada się bardzo ciekawie, bowiem na miejscach 10-13 znajdują się zespoły, które do tej pory wygrywały po cztery razy.

Jeśli tie-break to Bielsko-Biała

Najwięcej w pierwszej części sezonu napracowały się siatkarki BKS-u PROFI CREDIT Bielsko-Biała, które w trzynastu spotkaniach rozegrały 54 sety. 53 partie zagrał Impel Wrocław, zaś 52 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Najkrócej na boisku przebywały z kolei siatkarki Grot Budowlanych Łódź (43 sety).

Zdobyciem największej liczby punktów w dotychczas rozegranych spotkaniach mogą się pochwalić siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów, które wywalczyły 899 „oczek”. W tym zestawieniu drugie miejsce zajmuje Chemik Police z 870 punktami na koncie, a trzecie ŁKS Commercecon Łódź z 867 punktami. Najmniej punktowały z kolei zawodniczki POLI Budowlanych Toruń (611 pkt).

Aktualna tabela Ligi Siatkówki Kobiet (fot. lsk.plps.pl)

Lider atakiem stoi

ŁKS Commercecon Łódź bardzo dobrze radził sobie w ataku. Siatkarki skończyły 668 na 1554 ataki, notując 29% skuteczności. Nieco słabiej prezentują się statystyki Developresu SkyRes Rzeszów oraz Grot Budowlanych Łódź (po 26%). Swoją wydajność w ofensywie w drugiej części sezonu zdecydowanie muszą poprawić z kolei zawodniczki POLI Budowlani Toruń i Impelu Wrocław (po 13%) oraz MKS-u Dąbrowa Górnicza (14%).

Grot Budowlani Łódź to zespół, który brylował w przyjęciu. Rozgrywające łódzkiej drużyny miała duży komfort pracy, gdyż ich koleżanki aż 32% piłek dogrywały perfekcyjnie do siatki. Co ciekawe, bardzo słabo w tym elemencie spisywał się czwarty zespół tabeli LSK – ekipa z Rzeszowa (zaledwie 18% perfekcyjnego przyjęcia). Wraz z trenerem Chiappinim nad przyjęciem koniecznie będą musiały popracować siatkarki Trefla Proximy Kraków, które odnotowały zaledwie 17% skuteczność.

Chemik Police w dotychczas rozegranych spotkaniach był ekipą, który siał postrach w szeregach przyjmujących rywalek. Podopieczne Jakuba Głuszaka posłały rywalkom aż 95 asów serwisowych. Kolejno 76 i 73 punktowe zagrywki posłały przeciwniczkom zawodniczki KSZO Ostrowiec Świętokrzyski oraz Legionovia Legionowo. Na potęgę w polu serwisowym psuły siatkarki BKS-u PROFI CREDIT Bielsko-Biała (125 błędów) oraz MKS-u Dąbrowa Górnicza (122).

Skoro Budowlani, to i w ustawianiu muru muszą być świetne. Tak można nazwać postawę w bloku łódzkiego Grotu, który zdobył w tym elemencie 169 punktów (3,9 pkt na set). Tylko trzy „oczka” mniej zapisały na swoim koncie siatkarki Impelu Wrocław (3,1 pkt na set). Najczęściej w sieci lądowały natomiast siatkarki z Bielska-Białej, które straciły w ten sposób aż 33 punkty.

Drużyna marzeń

Królową defensywy była Agata Witkowska. Libero Grotu Budowlanych Łódź przoduje w zestawieniu na swojej pozycji, wyprzedzając młodą Marię Stenzel (Impel Wrocław) oraz Krystynę Strasz (ŁKS Commercecon Łódź).

Adela Helić i Helene Rouseeaux wyróżniały się w ekipie Developrasu SkyRes Rzeszów w pierwszej części sezonu (fot. CEV)

Również na rozegraniu prowadzi zawodniczka łódzkiego Grotu Budowlanych. Ewelina Polak została sklasyfikowana przed Martą Biedziak (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) oraz Marleną Pleśnierowicz (BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała).

Postaciami wyróżniającymi się na pozycji przyjmującej były Natalia Mędrzyk z Chemika Police, Regiane Bidias z ŁKS-u Commercecon Łódź oraz Helene Rousseaux z Developresu SkyRes Rzeszów.

Na środku siatki dzieliły i rządziły przedstawicielki Chemika Police – Stefana Veljković, notując 14 asów serwisowych, 34 punkty w bloku i 101 „oczek” w ataku oraz Agnieszka Bednarek-Kasza (13 asów, 15 bloków, 23 punkty w ataku). Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Maja Savić z Polskiego Cukru Muszynianki Muszyna.

Do drużyny marzeń wchodzi pewnym krokiem również Adela Helić, reprezentująca Developres SkyRes Rzeszów, która bardzo dobrze spisywała się w ataku. W tym elemencie wyróżniającymi się postaciami były również Kaja Grobelna (Grot Budowlani Łódź) oraz Katarzyna Konieczna (BKS PROFI CREDIT Bielsko-Biała).