Łódź: Miasto fabryk, pałaców i siatkówki

Łódzkie klasyki to Manufaktura, ulica Piotrkowska, Pałac Izraela Poznańskiego oraz mecz siatkówki w Atlas Arenie. Kibice co roku wypełniają łódzką halę po brzegi podczas spotkań Biało-Czerwonych.

Manufaktura w Łodzi (fot. Paweł Wojtyczka)
Manufaktura w Łodzi (fot. Paweł Wojtyczka)

– Wykreowanie wizerunku Łodzi jako miasta siatkówki jest jednym z ważniejszych elementów promocji – mówi Marta Górska z Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi. Z miejscowością nieodłącznie kojarzy się siatkówka reprezentacyjna, ponieważ to tu co roku odbywają się regularnie mecze siatkarzy w ramach Ligi Światowej oraz innych imprez cyklicznych rangi mistrzowskiej.

W 2014 roku w Łodzi siatkarze rozegrali 12 meczów w ramach mundialu. Ambasadorem łódzkiej części imprezy został atakujący Mariusz Wlazły. – To dla mnie bliskie miejsce – mówi o mieście siatkarz. – Urodziłem się 100 km stąd, w Wieluniu, a teraz gram w Bełchatowie, który też jest niedaleko. Mam w Łodzi wielu znajomych i moje serce w części należy do tego miasta. Do tego z meczami w Atlas Arenie wiążą się same miłe wspomnienia – tłumaczy zawodnik na łamach pzps.pl.

W 2019 roku z kolei miasto gości siatkarki, które rozgrywają tu fazę grupową oraz mecze 1/8 finału i ćwierćfinały mistrzostw Europy. Łódź stała się jednym z czterech miast-gospodarzy tego turnieju, obok Ankary, Budapesztu i Bratysławy.

Atlas Arena (fot. Wikimedia Commons)
Atlas Arena (fot. Wikimedia Commons)

Organizacja tak dużych imprez sportowych w Łodzi jest możliwa dzięki dostępności hali. Atlas Arena mieści bowiem nawet 12 tys. osób, a do użytku została oddana w 2009 roku. Na otwarcie obiektu mecz w ramach Ligi Światowej rozegrała siatkarska reprezentacja Polski z kadrą Brazylii. Hala jest położona przy samym dworcu kolejowych i autobusowym.

Atlas Arena to nie jedyna nowoczesna hala w Polsce – swoimi obiektami chwali się także Gdańsk, Katowice czy Kraków. – Gdy pojawia się nowy obiekt, należy się liczyć z tym, że „zabierze” jakąś imprezę, ale nie martwimy się wzrostem konkurencji – tłumaczy prezes zarządu Atlas Areny Krzysztof Maciaszczyk. – Dzięki temu, że mamy kilka nowoczesnych hal, Polska pozyskała imprezy rangi mistrzowskiej, a tym samym konkurencyjne obiekty wzajemnie się wsparły. Zamiast stracić imprezy siatkarskie pozyskaliśmy je – argumentuje.

Siatkówka klubowa

– Bogate tradycje siatkarskie wywodzą się w Łodzi z sukcesów żeńskich drużyn ŁKS, Startu, ChKS, a ostatnio Budowlanych – mówi o żeńskiej siatkówce Górska.

W PlusLidze Łódź kibicuje PGE Skrze, a sam Bełchatów jest oddalony od miasta o około 50 km. To właśnie w Atlas Arenie bełchatowianie świętowali swój największy sukces, czyli srebrny medal Ligi Mistrzów. Podczas meczów w europejskich pucharach na trybunach zasiadał komplet publiczności.

Prezes zarządu obiektu przyznaje, że po ponownym wywalczeniu mistrzostwa Polski zawodnicy PGE Skry Bełchatów wrócą do Atlas Areny w przyszłym sezonie, aby znowu rozgrywać tutaj mecze Ligi Mistrzów. – Takie mamy ustalenia z zarządem PGE Skry Bełchatów, szkoda, że nie PGE Skry Łódź – mówi Krzysztof Maciaszczyk.

– W Łodzi funkcjonuje kilkanaście klubów sportowych, w których systematycznie uprawia siatkówkę około pół tysiąca dzieci i młodzieży, prężnie działa również liga amatorska – dodaje Górska. To także w tym mieście swoją siedzibę ma Szkoła Mistrzostwa Sportowego, w której trenują siatkarze plażowi. Z tym regionem jest również związany siatkarz Michał Bąkiewicz, który publikuje swoje felietony w „Dzienniku Łódzkim”.

Fabryki, fabryki i fabryki

Dziś Łódź kojarzy się z siatkówką i fabrykami. – W pofabrycznych wnętrzach powstają hotele, banki, galerie, biura – mówi o współczesnym wykorzystaniu tych budynków Kamila Szymczak, kierownik Oddziału Turystyki w Biurze Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi. – Swoim ogromem zadziwia przede wszystkim kompleks fabryczny Izraela Poznańskiego – dziś mieszczą się tutaj: największe w Europie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe Manufaktura, czterogwiazdkowy Andel’s Hotel, a także Muzeum Sztuki ms² – opowiada o łódzkim klasyku.

Ulica Piotrkowska (fot. Paweł Wojtyczka)
Ulica Piotrkowska (fot. Paweł Wojtyczka)

Inne odrestaurowane fabryki to na przykład Księży Młyn (obecnie ekskluzywne mieszkania), fabryka Józefa Balle (siedziba lokalnych mediów), przędzalnia Ferdynanda Goldnera (szkoła wyższa), fabryka Towarów Bawełnianych Juliusza Kindermana (hotel), Biała Fabryka Ludwika Geyera (Muzeum Włókiennictwa). W mieście wciąż jeszcze jest ponad 100 kominów po dawnych fabrykach!

Nie sposób przegapić drugiej słynnej łódzkiej atrakcji. – Oś miasta stanowi sławna ulica Piotrkowska – czterokilometrowa najdłuższa ulica handlowa Europy o wyjątkowej architekturze składającej się z bogato zdobionych secesyjnych kamienic, pałaców fabrykantów zachwycających przepychem, a nawet fabryk – tłumaczy Szymczak. – Jednym z najmodniejszych ostatnio miejsc w Łodzi stała się Off Piotrkowska, strefy kulturalno-rozrywkowej utworzonej na terenie dawnej fabryki Ramischa, wypełnionej pubami i restauracjami – dodaje.

Pałace efektem wyścigu

Pałac Poznańskich (fot. Paweł Wojtyczka)
Pałac Poznańskich (fot. Paweł Wojtyczka)

Łódź skupiała w sobie fabryki przedstawicieli takich słynnych rodów jak Poznańscy, Scheiblerowie, Heinzowie, Herbstowie czy Biedermannowie. Najbogatsi konkurowali ze sobą, kto będzie posiadaczem piękniejszych miejskich budowli. Pamiątką po tym wyścigu jest spora liczba bogato zdobionych pałaców, które obok fabryk są wizytówką miasta. Wiele z nich znajduje się przy wspomnianej ulicy Piotrkowskiej (np. Pałac Szeiblerów czy Pałac Roberta Schweikerta).

Najważniejszym łódzkim pałacem jest jednak Pałac Poznańskich przy ulicy Ogrodowej. Dziś w jego wnętrzach mieści się Muzeum Historii miasta, a o jego randze może świadczyć przydomek „łódzki Luwr”. Inne warte obejrzenia siedziby przemysłowców to Pałac Karola Poznańskiego (siedziba Akademii Muzycznej), Pałac Edwarda Herbsta (Muzeum Sztuki) czy Pałac Juliusza Heinzla w Łagiewnikach.

Zielone płuca nowoczesnego miasta

Mimo że Łódź to miasto fabryczne, tlenu w nim nie brakuje! W mieście znajduje się ponad 30 parków (najważniejszy z nich to park Piłsudskiego) oraz jeden z największych w Europie lasów miejskich – Las Łagiewnicki. Poza tym można wybrać się ZOO, ogrodu botanicznego oraz palmiarni.

Dla szukających bardziej współczesnych atrakcji Łódź oferuje wizytę w jednym z największych aqua parków w Polsce – Aquapark Fala, spacer po Łodzi Bajkowej (szlak turystyczny związany z bohaterami bajek i seriali dla dzieci), przechadzkę Aleją Gwiazd filmowych (część ulicy Piotrkowskiej) czy podziwianie jednego z największych graffiti na świecie (kamienica nr 152 przy Piotrkowskiej) – praca wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Po kibicowaniu i zwiedzaniu czas na chwilę oddechu przy kawie. – Na małą czarną warto zatrzymać się w Cafe Kofeina, Mili Ludzie, Zet Cafe, Babkarni, Plotka Cafe, czy Cafe Wolność – kończy Marta Górska z urzędu miasta.

Internetowy niezbędnik kibica
www.pl.cit.lodz.pl – Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi
www.manufaktura.com – strona internetowa Manufaktury
www.facebook.com/OFFPiotrkowska – fanpage OFF Piotrowskiej na Facebooku
www.atlasarena.pl – strona internetowa Atlas Areny