Lublin – miasto wielu tradycji, kultur i smaków

Pierwsze zapiski o Lublinie znajdujemy już w 1228 roku. Dziś jest miejsce, które bezsprzecznie trzeba odwiedzić. Co więcej, można przy okazji zobaczyć dobry mecz siatkówki, gdyż w ostatni weekend lipca siatkarki rozegrają tu spotkania FIVB World Grand Prix.

Lublin najlepiej podziwiać z Wieży Trynitarskiej (fot. Aleksandra Woźniak)
Lublin najlepiej podziwiać z Wieży Trynitarskiej (fot. Aleksandra Woźniak)

– Sport jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin z zakresu działalności samorządowej w Lublinie, o czym świadczy stały rozwój infrastruktury sportowej, wspieranie działalności klubów oraz zawodników sportowych z Lublina i podnoszenie jakości oraz efektywności szkolenia sportowego w różnych grupach wiekowych – rekomenduje Olga Mazurek z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Rzeczywiście, miasto nie tylko żyje historią i związaną z nią bezpośrednio turystyką, ale również angażuje się w wspieranie sportu i rekreacji. Co ważne, myśli się także o najmłodszych. Jak zapewnia Mazurek w roku szkolnym 2014/2015 ma zostać utworzonych blisko 140 klas sportowych i profilowanych. Wśród dyscyplin szczególnie wspieranych przez władze samorządowe znajdują się: koszykówka, piłka nożna, pływanie, piłka siatkowa, lekkoatletyka i piłka ręczna. Lublinianie są szczególnie dumni ze swojej drużyny szczypiornistek MKS Selgros Lublin, która w tym roku po raz 18 sięgnęła po tytuł mistrza Polski.

Stolica województwa lubelskiego w ostatnich latach stawia również na siatkówkę. Wielki wpływ na promocję dyscypliny ma Tomasz Wójtowicz, który jest ambasadorem lubelskich Akademii SOS. – W lubelskich szkołach powstały 4 klasy w ramach Siatkarskich Ośrodków Szkoleniowych. W styczniu 2015 roku podjęto decyzję o utworzeniu w Lublinie Akademii Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. To kolejny szczebel ogólnopolskiego programu promującego aktywność fizyczną wśród młodzieży poprzez zajęcia z gry w siatkówkę. Do akcji zgłosiło się 19 szkół – podkreśla Mazurek.

Nie brakuje również imprez komercyjnych. W lubelskiej hali globus dwukrotnie został zorganizowany benefis złotego medalisty mistrzostw świata w 1974 i igrzysk olimpijskich w 1976 roku Tomasz Wójtowicza. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem. W 2015 roku miasto postanowiło wesprzeć również najlepszą parę siatkarek plażowych w Polsce – Kingę Kołosińską i Monikę Brzostek w ich przygotowaniach do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Na przełomie lipca i sierpnia 2015 roku na Lubelszczyźnie zagoszczą najlepsze reprezentacje drugiej dywizji World Grand Prix, które zmierzą się w turnieju finałowym i powalczą o awans do światowej czołówki. To największa jak do tej pory impreza siatkarska w mieście.

Miejsce, gdzie każdy kamień ma swoją historię

Kaplica Świętej Trójcy - jeden z najważniejszych zabytków Lublina (fot. Aleksandra Woźniak)
Kaplica Świętej Trójcy – jeden z najważniejszych zabytków Lublina (fot. Aleksandra Woźniak)

Jak przystało na jedno z najstarszych miast w Polsce, Lublin wręcz przesiąknięty jest zabytkami i miejscami godnymi polecenia. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, gdy nie ma się zbyt wiele czasu na zwiedzanie? – Jeśli jesteście w Lublinie po raz pierwszy, koniecznie musicie się udać na Stare Miasto (i unikajcie słowa “starówka”, w Lublinie jesteśmy na tym punkcie przewrażliwieni!). Znajdziecie tam odnowione kamienice i mnóstwo knajpek – zachęca lublinianka Aleksandra Woźniak. – Warto również zajrzeć na zamek i zobaczyć Kaplicę Św. Trójcy. Przepiękną panoramę możecie podziwiać ze szczytu Wieży Trynitarskiej. Jeśli macie trochę więcej czasu, to na waszej liście miejsc do zobaczenia powinno się znaleźć Muzeum na Majdanku – dodaje.

I wszystko wydawałoby się bardzo proste gdyby nie fakt, że każda kolejna zapytana osoba wymienia kolejną, przepastną listę absolutnego „must see” w Lublinie. I tak, godne polecenia są jeszcze: zdaniem Klaudii Giordano, właścicielki firmy Edu-Tour klasztor Ojców Dominikanów wraz ze skarbcem, katedra ze skarbcem i zakrystią akustyczną, pomnik Unii Lubelskiej i Plac Litewski oraz Kościół Pobrygidkowski. Mieszkanka Lublina Beata Rawska zaprasza wszystkich wielbicieli folkloru do prężnie działającego Muzeum Wsi Lubelskiej, a Olga Mazurek dorzuca trasę podziemną ciągnącą się pod Starym Miastem.

Przyjeżdżając do Lublina na dłużej, można odwiedzić okoliczne miejscowości. – Warto zatrzymać się zwiedzić tzw. trójkąt turystyczny Puławy- Nałęczów-Kazimierz, z naciskiem na to ostatnie, klimatyczne miasteczko tętniące życiem artystycznym zwłaszcza w okresie letnim. Kolejne ciekawe miejsca w okolicy to Muzeum Zamoyskich w pobliskiej Kozłówce. Godnym odwiedzenia jest również Zamość z zabytkowym Starym Miastem nazywanym „perłą renesansu” – rekomenduje Beata Rawska.

Nie brakuje również miejsc dla osób chcących spędzić czas na świeżym powietrzu. – Pięknych widoków dostarczy Roztoczański Park Narodowy. Polecam Krasnobród, Zwierzyniec i Susiec, gdzie można spędzić niezapomniane chwile, udając się na spływy kajakowe. Warto odwiedzić też pojezierze łęczyńsko-włodawskie, gdzie znajdują się malownicze jeziora (m.in. Firlej, Piaseczno, Zagłębocze czy największe – jezioro Białe) – zaprasza Rawska.

Miejsce na stylu wielu kultur

Jarmark Jagielloński (fot. Aleksandra Woźniak)
Jarmark Jagielloński (fot. Aleksandra Woźniak)

Lublin to miejsce, w którym przez wiele lat ścierały się tradycja żydowska, polska i wpływy wschodnie. To tędy przechodziły najważniejsze szlaki handlowe i dzięki temu Lubelszczyzna może pochwalić się również bardzo interesującą ofertą kulturalną. Jednym tchem wszystkie najciekawsze wydarzenia wymienia Aleksandra Woźniak.

– W ciągu całego roku odbywa się dużo wydarzeń kulturalnych, ale to w wakacje jest ich prawdziwy wysyp. Do najważniejszych i najlepszych należy Noc Kultury, gdy mamy do wyboru kilkaset darmowych wydarzeń – od koncertów, przez wystawy, pokazy filmowe po instalacje w przestrzeni miasta. W lipcu warto wpaść na festiwal Inne Brzmienia. W lipcu odbywa się również Carnaval Sztukmistrzów, czyli sztuka cyrkowa w najlepszej odsłonie. Pokazy kuglarskie i Urban Highline co roku przyciągają mnóstwo widzów. Odbywający się w sierpniu Jarmark Jagielloński to wydarzenie oferujące spotkanie z kulturą ludową: spektakle, warsztaty, kramy kupieckie, koncerty i moje ulubione potańcówki pod gołym niebem – zachwyca się lublinianka.

Miejsce niczym tygiel smaków i zapachów

Burger u Świętego Michała (fot. Aleksandra Woźniak)
Burger u Świętego Michała (fot. Aleksandra Woźniak)

Oferta gastronomiczna Lublina nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających smakoszy. Co najważniejsze, można dobrze zjeść i wcale nie wydać majątku. Gdzie więc warto wpaść na obiad? Najprościej na deptak i Stare Miasto. Aleksandra Woźniak poleca burgery w pubie Św. Michała (ostrzegamy, porcje tam są ogromne!). Wielbiciele folkowych klimatów i tradycyjnych smaków mogą oddać się rozkoszy podniebienia w Sielsko Anielsko, polecanym przez Klaudię Giordano. Coś bardziej orientalnego można przekąsić w Orient Ekspresie, a hiszpańskie smaki serwuje Carmen. Na najlepsze naleśniki w mieście warto z kolei wpaść do Zadory. Najsmaczniejsze pierogi ruskie serwuje stołówka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Najwięcej atrakcji gastronomicznych jest dla wielbicieli włoskich smaków. – Ostatnio popularnością cieszy się nowy lokal, prowadzony przez znanego z programu Top Chef – Ivo Violante – podkreśla Beata Rawska. Szczególnie rekomendujemy tam wyrabiane na miejscu makarony (ostrzeżenie: warto wcześniej drogą internetową zarezerwować stolik, bo knajpka pęka w szwach!). Mniej oblegane choć równie smaczne są z kolei Aventino, Arte del Gusto, Dolce Vita czy La Traviatta.

Po obiedzie oczywiście trzeba wypić kawę. Dobrych kawiarni nie brakuje. Na Starym Mieście najczęściej odwiedzana jest Trybunalska oraz Pożegnanie z Afryką. Nieco dalej od ścisłego centrum warto wpaść do Kap Kap Cafe, Cafe Velo (również doskonałe desery) oraz Spinacza. A wieczorem można zrelaksować się przy doskonałym piwie w restauracji Browar na Grodzkiej lub browarze Perły, gdzie oprócz piwa w czasie wakacji czeka kino pod chmurką. Nie zapomnijcie skosztować lubelskiego cebularza!

Internetowy niezbędnik kibica
mpk.lublin.pl – komunikacja miejska w Lublinie
lubelskietravel.pl – Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej
mosir.lublin.pl – Hala Sportowo Widowiskowa „Globus”

______________________________________________________________________________

Zapraszamy do zobaczenia naszej galerii zdjęć z Lublina!