Mistrzostwa Europy 2019, czyli popularyzacja zamiast prestiżu

Mistrzostwa Europy 2019 będą turniejem wyjątkowym, bowiem po raz pierwszy organizować będą go aż cztery państwa! Czy ta rewolucyjna zmiana przyniesie wymierne korzyści?

W 2019 roku w mistrzostwach Europy wezmą udział 24 reprezentacje (fot. CEV)
W 2019 roku w mistrzostwach Europy wezmą udział 24 reprezentacje (fot. CEV)

Państwami gospodarzami mistrzostw Europy siatkarzy 2019 będą Francja, Belgia, Słowenia i Holandia. W sumie miast, które gościć będą najlepsze drużyny Europy będzie aż dwanaście! Ponadto liczba ekip biorących udział w tych rozgrywkach wzrośnie dwukrotnie – z dwunastu do dwudziestu czterech. Podobna formuła czeka mistrzostwa Europy siatkarek. Tutaj gospodarzami będą Czechy, Węgry, Turcja i Polska. W tym turnieju również wezmą udział dwadzieścia cztery europejskie zespoły.

Zmiany są rewolucyjne, choć nie wiadomo jeszcze, jakim systemem będzie rozgrywany ten turniej, ile będzie grup i ile zespołów w każdej z nich. Znana jest natomiast dwunastka męskich reprezentacji, która ma zagwarantowane miejsce w tym czempionacie. Najlepszych dwanaście zespołów (w tym czwórka organizatorów) mistrzostw Europy 2017 otrzymało automatyczny awans do kolejnych rozgrywek. Tym samym w turnieju zagrają na pewno Rosjanie, Niemcy, Serbowie, Belgowie, Włosi, Bułgarzy, Czesi, Słoweńcy, Francuzi, Polacy, Turcy oraz Holendrzy. Resztę ekip wyłonią kwalifikacje. W kobiecym turnieju, poza gospodyniami (Turcja, Polska, Węgry, Czechy), pewne miejsce mają drużyny Serbii, Holandii, Azerbejdżanu, Włoch, Rosji, Białorusi, Niemiec i Bułgarii.

Warto wspomnieć także o systemie kwalifikacji do tego turnieju. Z dwudziestu czterech drużyn na dziś znamy tylko dwanaście reprezentacji, które zagrają w głównej imprezie. O te miejsca na męskim turnieju walczyć będzie dwadzieścia sześć reprezentacji podzielonych na siedem grup. Na ME 2019 awansują triumfatorzy poszczególnych grup oraz pięć najlepszych drużyn z drugich lokat. U pań w kwalifikacjach obowiązuje podział na sześć grup, a awans uzyskają reprezentacje, które zajmą pierwszą i drugą lokatę w grupie.  Kwalifikacje rozpoczną się w sierpniu 2018 roku, a zakończą w styczniu 2019.

Podział na grupy kwalifikacyjne ME 2019 siatkarzy (fot. CEV)
Podział na grupy kwalifikacyjne ME 2019 siatkarzy (fot. CEV)
Podział na grupy kwalifikacyjne ME 2019 siatkarek (fot. CEV)
Podział na grupy kwalifikacyjne ME 2019 siatkarek (fot. CEV)

_________________________________________________________________________________

Należy się krótko zastanowić, jaki cel ma rozbijanie drużyn po całej Europie? Według włodarzy – to popularyzacja siatkówki. Czy jednak tej osławionej popularyzacji siatkówki nie miała służyć  Liga Światowa? Pokonywanie tak dalekich odległości między państwami raczej nie ułatwi życia siatkarkom i siatkarzom wystarczająco już eksploatowanym w trakcie sezonu reprezentacyjnego. Będą i dłuższe podróże, i dłuższy czas trwania turnieju.

Poszerzona liczba drużyn może i posłuży popularyzacji siatkówki o tyle, że w mediach pojawią się pojedyncze wpisy na temat tego, że dana kadra zakwalifikowała się na ME. Nie wiem jednak, czy przyczynią się do wzrostu poziomu sportowego, bo – jak wiemy z własnego PlusLigowego podwórka – więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Po kolejne, kto za to wszystko zapłaci? Czy obrazki kibicujących w Gdańsku Estończyków i Finów, a w Katowicach Holendrów nie były miłym uzupełnieniem Euro 2017? Były. Czy kibice będą podróżować za swoją reprezentacją, jeśli ci przykładowo zostaną przydzieleni do grupy w Słowenii, ćwierćfinały rozegrają w Belgii, a finał we Francji? Obawiam się, że nie.