On potrafi wychodzić z tarapatów! Biografia Anastasiego

Recenzja książki Adelio Pistelliego „Anatasi. Krasnal, który stał się gigantem.”

Okładka biografii Anastasiego (fot. informacja prasowa)
Okładka biografii Anastasiego (fot. informacja prasowa)

Adelio Pistelli – włoski dziennikarz i przyjaciel Andrei Anastasiego na kilkudziesięciu stronach opisuje głównie życie zawodowe trenera polskiej kadry: od jego występów jako zawodnika we włoskiej Serie A do momentu objęcia przez Włocha reprezentacji Polski.

Książka potwierdza, jak bardzo Anastasi jest związany ze swoją ojczyzną – w karierze zawodniczej nigdy nie zagrał w zagranicznym klubie, dwukrotnie prowadził kadrę narodową Italii, mimo że za pierwszym razem przedwcześnie rozwiązano z nim kontrakt. Sporo uwagi autor poświęca również reprezentacji Hiszpanii i dwuletniej przygodzie szkoleniowca z tą kadrą.

Pistelli nie sprzedaje życia prywatnego swojego przyjaciela, ale pokazuje wątpliwości i emocje, jakie towarzyszyły Anastasiemu poczas jego sportowej kariery. Potwierdza się to, co już o Włochu wiemy: jest człowiekiem pełnym pasji, racjonalnie kierującym drużyną i mającym zaufanie do swoich podopiecznych. Jednocześnie dowiadujemy się, że nie tylko naszą reprezentację trener prowadzi tak honorowo, bo za porażki od zawsze czuje się osobiście odpowiedzialny.

Na pochwałę zasługuje narracja – w książce mówi przede wszystkim Anastasi i jego przyjaciele, a rola autora ogranicza się do składnego skomponowania ich wspomnień. Biografia na pewno jest dość szczegółowym i nieprzegadanym źródłem wiedzy na temat trenera biało-czerwonych. W przypadku polskiego wydania niezwykle ważny jest epilog Marcina Lepy i Ryszarda Boska, bez którego opowieść Pistelliniego byłaby zwyczajnie pozbawiona zakończenia i polskiego kontekstu.

Dla mnie minusem jest zbyt duża liczba zdjęć – książka przypomina album, a opis staje się tylko dodatkiem do obrazu. Ciekawią zdjęcia z młodości Anastasiego, ale jest również wiele nowszych fotografii bardzo do siebie podobnych, nie pokazujących Anastasiego w szczególnie wyjątkowych sytuacjach. Brakuje mi także informacji o pasjach i życiu trenera poza boiskiem – poznajemy oddanego swojej pracy szkoleniowca Anastasiego, ale wciąż mało wiemy o Andrei.

Komu polecić książkę? Dorośli kibice uporają się z nią w jeden wieczór. Objętość i duża liczba zdjęć nie będzie pewnie przeszkadzała najmłodszym. Ci, którzy poszukują informacji trudno dostępnych w polskich mediach, będą zadowoleni, bo włoski etap kariery szkoleniowca jest zaprezentowany rzetelnie. Odradzam tym, którzy oczekują, że publikację stworzono  z myślą o polskim kibicu – Polska jest tylko małą cząstką wielkiej kariery Krasnala.

Adelio Pistelli, Anastasi. Krasnal, który stał się gigantem, tłum. Marcin Lepa, wyd. Sine Qua Non, Kraków 2012, ISBN 978-83-63248-30-7.

Fot. FIVB