Opole – rozśpiewane miasto ze sportem w tle

Miasto to do niedawna zupełnie nie kojarzyło się z siatkówką. Wszystko może się zmienić za sprawą Klubowych Mistrzostw Świata, które po raz pierwszy w historii goszczą w Polsce i to nie tylko nad Wisłą, ale również nad Odrą.

Opole - stolica polskiej piosenki (fot. Pixabay, Arcaoin)
Opole – stolica polskiej piosenki (fot. Pixabay, Arcaoin)

Opole to miasto, które kojarzy się wszystkim z Krajowym Festiwalem Piosenki, który organizowany jest od 1963 roku i obok festiwalu w Sopocie jest bez wątpienia najpopularniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce. Co roku do opolskiego amfiteatru zjeżdżają największe gwiazdy polskiej estrady, jak i artyści młodego pokolenia, którzy po debiucie w mieście nad Odrą niemal zapewniają sobie sukces na polskiej scenie muzycznej.

Siatkarze też potrafią grać jak z nut

W grudniu 2017 roku Opole po raz kolejny ściągnie do miasta gwiazdy. Tym razem jednak nie będą to muzycy (choć w sumie kto wie, co uczestnikom Klubowych Mistrzostw Świata w duszy gra), a siatkarze. Miasto po raz pierwszy w historii będzie gościć prestiżowy turniej międzynarodowy. W fazie grupowej zmierzą się tutaj drużyny ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Cucine Lube Civitanova z Włoch, Sada Cruzeiro z Brazylii oraz irański Sarmayey Bank VC.

– We wrześniu otworzyliśmy najlepszą halę sportową pomiędzy Wrocławiem a Śląskiem. To zupełnie naturalne, że impreza najwyższej światowej rangi odbędzie się właśnie tutaj – rekomenduje opolską kandydaturę główny specjalista ds. komunikacji społecznej Piotr Letachowicz.

Siatkarze będą rywalizować w Hali Widowiskowo-Sportowej (fot. kmspolska.pl)
Siatkarze będą rywalizować w Hali Widowiskowo-Sportowej (fot. kmspolska.pl)

Hala Widowiskowo-Sportowa rzeczywiście w ostatnich latach przeszła poważną metamorfozę, której koszt to ponad 38 mln zł.  Teraz bez wątpienia jest godna, by gościć siatkarskie gwiazdy światowego formatu.

– Remont hali trwał ponad dwa lata i dotyczył całego obiektu, który został wybudowany jeszcze w końcówce lat 60. ubiegłego wieku – zdradza Letachowicz. – Ze starej hali pozostała jedynie betonowa kopuła. Zakres prac obejmował m.in. rozbudowę trybuny, na której obecnie pomieści się prawie 3,5 tysiąca kibiców. Oczywiście możemy pochwalić się nowoczesnym zapleczem dla sportowców, ale nie tylko. Z myślą o kibicach zamontowaliśmy podwieszany cube z telebimami. Na potrzeby transmisji telewizyjnych wykonane zostały pomieszczenia reżyserki dźwięku i światła. Rozbudowaliśmy również oświetlenie areny. Co oczywiste, hala przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych – relacjonuje główny specjalista ds. komunikacji społecznej.

Śpiewać każdy może, a inwestować w sport?

To kolejny krok w stronę promocji sportu w mieście, które wbrew pozorom stawia nie tylko na kulturę wysoką, ale również na kulturę fizyczną. – Niedawno w raporcie „Finansowanie Sportu przez Samorządy” zajęliśmy pierwsze miejsce wśród miast wojewódzkich pod kątem wydatków właśnie na sport – chwali się przedstawiciel opolskiego magistratu.

Co najważniejsze, ku zadowoleniu mieszkańców, polityka miasta przekłada się na wyniki opolskich drużyn. Jeszcze trzy lata temu Odra Opole rywalizowała w III lidze, a teraz walczy o ekstraklasę. Szczypiorniści Gwardii Opole  z kolei zadebiutowali w europejskich pucharach. W krajowej czołówce są również hokeiści Orlika.

Ponadto miasto nie spoczywa na laurach i planuje kolejne inwestycje. – W planach mamy budowę nowoczesnego stadionu piłkarskiego i hali lekkoatletycznej. Naprawdę w sporcie nie próżnujemy i widać tego efekty. A w perspektywie jeszcze budowa nowoczesnego miejskiego stadionu piłkarskiego… – kwituje Piotr Letachowicz.

Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp

Zimowa aura za oknem może wydawać się mało atrakcyjna, by zgłębiać atrakcje turystyczne Opola. Nic bardziej mylnego. Miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji, których nie popsuje nawet szaruga za oknem i mróz.

Będąc w Opolu koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki (fot. muzeumpiosenki.pl)
Będąc w Opolu koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki (fot. muzeumpiosenki.pl)

Co warto zobaczyć? Wyliczanka oczywiście rozpoczyna się od muzycznego akcentu. – Koniecznie zapraszamy do Muzeum Polskiej Piosenki. Zapewniam, drugiego takiego nie ma nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. To obowiązkowe miejsce na mapie Opola w bezpośrednim sąsiedztwie Amfiteatru, w którym co roku organizowany jest Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki – zaprasza Piotr Letachowicz.

Rzecznik poleca również atrakcję zupełnie z innej bajki. – Niezależnie od aury warto zajrzeć do opolskiego ogrodu zoologicznego, który słynie z przesympatycznych uchatek kalifornijskich – zapewnia.

Oczywiście kroki wszystkich kibiców powinny powędrować również na opolski rynek z urokliwymi kamieniczkami. – W trakcie Klubowych Mistrzostw Świata będzie on tętnił życiem od rana do wieczora z okazji Jarmarku Bożonarodzeniowego. Renifery, karuzele, smakołyki i piękna świąteczna atmosfera gwarantowane – rekomenduje Letachowicz.

Wytrawni turyści do swojej listy „must see” mogą jeszcze dorzucić Filharmonię Opolską im. Józefa Elsnera oraz wizytę w Teatrze im. Jana Kochanowskiego.

Kawa, siatkarze i śpiew

Oprócz muzycznych i sportowych atrakcji miasto ma również do zaoferowania ciekawą ofertę hotelową i gastronomiczną. – Niedawno odwiedził nas Karol Okrasa. Pospacerował po Opolu i sam zachwalał naszą nietuzinkową ofertę. Hotele wbudowane są w piękne kamieniczki i rozsiane po całym mieście. Zapraszamy wszystkich, przekonacie się, że miał rację – rekomenduje Piotr Letachowicz.

Coś tradycyjnie śląskiego? Nie ma problemu! Świetne pierogi i naleśniki? W rzeczy samej. W Opolu każdy znajdzie coś dla siebie i na pewno nie wyjedzie z miasta głodny. Na które lokale konkretnie warto postawić?

Warto zwiedzać Opole również nocą (fot. Pixabay)
Warto zwiedzać Opole również nocą (fot. Pixabay)

– Planując obiad warto przejść się deptakiem prowadzącym przez ulicę Krakowską. Tutaj znajduje się m.in. naleśnikarnia Manekin oraz Papa Jack – poleca Karolina Kobiałka, studentka Uniwersytetu Opolskiego. – Idąc dalej w stronę rynku mamy z kolei Pizzę Hut, restaurację chińską, a dla odważnych, którym zimowe mrozy niestraszne lodziarnię Sopelek – dorzuca do listy inna opolanka Karina Baldy. – Blisko Biblioteki miejskiej mamy także naleśnikarnię Grabówka, gdzie serwują najlepsze naleśniki w Opolu. Idąc zielonym mostem zobaczymy piękną restaurację Rzymskie Wakacje. Dla wegetarian mamy przy rynku restaurację Wegeneracja – poleca z kolei mieszkaniec Opola Rafał Duda. Każdy znajdzie więc coś do siebie.

Gdzie na kawę? Rekomendujemy trzy lokale. Po pierwsze warto wpaść do Kofeiny 2.0 na Plac Teatralny. Drugą kawową lokalizacją jest Wintydż zlokalizowany na ulicy Szpitalnej, gdzie serwowane są również pyszne shaki. Na Rynku z kolei polecamy kawiarnię Pod Arkadami.

W mieście nie brakuje również lokali służących wieczornym, pomeczowym rozrywkom. W tym celu warto udać się na Mały Rynek znajdujący się tuż przy rynku właściwym. – W barach Reset czy MelonPub można napić się bardzo dobrego piwa. Oba miejsca oferują spory wybór trunków – zapewnia Karolina Kobiałka. – Jest jeszcze Rewolwer, który również znajduje się na ul. Krakowskiej idąc w stronę dworca głównego – poleca Rafał Duda.

Internetowy niezbędnik kibica

kmspolska.pl – oficjalna strona Klubowych Mistrzostw Świata
mosir.opole.pl – hala sportowa
mzkopole.pl – komunikacja miejska
muzeumpiosenki.pl – Muzeum Polskiej Piosenki
zoo.opole.pl – opolski ogród zoologiczny
sopelek.com.pl – kultowa opolska lodziarnia
grabowskanalesniki.pl – najlepsze naleśniki w mieście
kofeina20.kofeinaopole.pl – kawiarnia