Płock – miasto inspiracji. Czy stanie się centrum siatkówki?

W 2013 roku Płock jest jednym z tych miast, w których siatkówka reprezentacyjna będzie gościć najczęściej, choć do tej pory miejscowość nie kojarzyła się z tą dyscypliną.

Płocki ratusz (fot. Renata Respondek)
Płocki ratusz (fot. Renata Respondek)

– Do popularyzacji Płocka poprzez sport przyczyniają się gry zespołowe – siedmiokrotni Mistrzowie Polski w piłce ręcznej Orlen Wisła Płock, których mecze każdorazowo przyciągają kilka tysięcy fanów, pierwszoligowi piłkarze nożni Wisły Płock, klubu z ponad 65-letnią tradycją – czytamy w Strategii Promocji Miasta Płocka do 2016 roku. Dokument wspomina również o bardzo dobrych wynikach płocczan w wioślarstwie oraz sportach walki.

Ważnym elementem płockiego sportu jest Orlen Arena. Bardzo nowoczesna hala, oddana do użytku w 2010 roku, mieści 5,5 tysiąca osób i jest jednym z wyróżniających się obiektów w skali kraju. To tutaj na co dzień swoje umiejętności prezentują szczypiorniści. Miasto nie zamyka się jednak tylko i wyłącznie na jedną dyscyplinę i stara się maksymalnie wykorzystywać potencjał infrastrukturalny.

Orlen Arena – centrum płockiego sportu

Ostatnio, ku zaskoczeniu wielu kibiców, postanowiono zainwestować również w siatkówkę. W 2013 roku zdecydowano się na organizację dwóch ważnych imprez. Jedynego turnieju cyklu World Grand Prix w Polsce oraz Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, który będzie ostatnim etapem przygotowań kadry Andrei Anastasiego do mistrzostw Europy.

– Płoccy kibice dadzą z siebie wszystko. Na co dzień ich serca biją dla najlepszego klubu piłki ręcznej, jednak z równie wielką energią zagrzewają do gry innych sportowców podczas dużych imprez organizowanych w mieście – mówił Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski.

Orlen Arena w Płocku (fot. Renata Respondek)
Orlen Arena w Płocku (fot. Renata Respondek)

Zapełnienie płockiego obiektu podczas meczów siatkarskich jest nie lada wyzwaniem. Podczas Grand Prix, szczególnie kiedy nie grały Polki, hala świeciła pustkami. Dlaczego? – Dla kibiców szczypiorniaka mecz siatkówki wydaje zwyczajnie nudny. Fani piłki ręcznej są przyzwyczajeni do tego, że pojedynek kończy się po nieco ponad godzinie. Przedłużające się w nieskończoność spotkanie nie jest dla nich interesujące – podkreślił prezes Orlen Areny Krzysztof Krakowski.

Również przed samymi zawodnikami stoi trudne zadanie. Orlen Arena nie jest obiektem typowo siatkarskim i różni się od hal, w których zwykle toczą się siatkarskie boje. – Na początku grało się tutaj trochę dziwnie. Trudność sprawiało przewidzenie lotu piłki, trzeba było się do hali zwyczajnie przyzwyczaić. W płockim obiekcie są zupełnie inne punkty odniesienia, co stwarzało spore problemy, szczególnie w przyjęciu zagrywki – przyznała po meczach Grand Prix Paulina Maj, reprezentacyjna libero.

Spacer po Płocku

Przyjazd w te rejony w celach sportowych jest doskonałym pretekstem do skorzystania również z propozycji turystycznych miasta. Akcja turystyczno-edukacyjna „Odkryj z nami Płock” organizowana jest przez Płocką Lokalną Organizację Turystyczną.

Płocki Paszport Turystyczny (fot. Renata Respondek)
Płocki Paszport Turystyczny (fot. Renata Respondek)

Od początku lipca do połowy września wraz z licencjonowanymi przewodnikami można za darmo zwiedzić różne zakątki miasta. W każdą sobotę i niedzielę, w samo południe po odsłuchaniu hejnału granego z wieży ratusza, wyrusza bardzo dobrze zorganizowana wycieczka. Każdy ze zwiedzających otrzymuje płocki paszport turystyczny, który rozdawany jest przez organizatorów.

– Spacery po Płocku odbywają się od trzech lat. Cieszą się sporym zainteresowaniem mieszkańców. W tym roku poszerzyliśmy ofertę o nowe obiekty. Będzie można zwiedzić m.in. dzielnicę Radziewie, ZOO czy nowo otwarte Muzeum Żydów Mazowieckich. W kalendarzu znajduje się również Szlak Gotyku Ceglanego, który współfinansowany jest przez Unię Europejską – relacjonował jeden z przewodników Józef Wrzeszczyński.

Tradycja i nowoczesność

– Mam nadzieję, że w ferworze przygotowań do meczów znajdą Państwo czas na spacer po Płocku. Warto bliżej poznać nasze miasto, jego średniowieczne korzenie i nowoczesne oblicze, gdyż kryje w sobie wiele uroku – zachęcał do zwiedzania jednego z najstarszych miast w Polsce prezydent Andrzej Nowakowski.

Przechodząc szlakiem gotyku ceglanego, można zobaczyć m.in. fragmenty XIII-wiecznego muru miejskiego, równie starą Kolegiatę św. Michała Archanioła. W popularnej „Małachowiance” trwają aktualnie badania archeologiczne, w wyniku których odkryto kości pochodzące z wczesnego średniowiecza. Bardzo atrakcyjnymi secesyjnymi zbiorami przyciąga Muzeum Mazowieckie. Nawet XII-wieczne eksponaty można z kolei zobaczyć w Muzeum Diecezjalnym. Nie lada atrakcją dla dzieci może być zaś Miejski Ogród Zoologiczny słynący z kolekcji gadów. Nie sposób pominąć Starego Rynku z XIX-wiecznym ratuszem.

Płockie krajobrazy nad Wisłą (fot. Renata Respondek)
Płockie krajobrazy nad Wisłą (fot. Renata Respondek)

Swoim urokiem przyciąga również Wisła. – Rzeka ma w Płocku prawie półtora kilometra szerokości i każdego zachęca swą malowniczością oraz niemal dzikim charakterem – scharakteryzował prezydent miasta. Można tu skorzystać z piaszczystej plaży. Coś dla siebie znajdą również wielbiciele żaglówek. Zwieńczeniem turystycznych wojaży może być wizyta w jednym z bardzo wielu lokali gastronomicznych. Prawdziwą włoską kawę serwuje Dolce Cafe. W samym sercu rynku znajduje się zaś Browar Tumski, gdzie można napić się lokalnego piwa, warzonego według bawarskiej, XVI-wiecznej receptury.

Dojazd i baza noclegowa

Nie można narzekać na bazę noclegową Płocka. Każdy kibic znajdzie coś dla siebie. Od hoteli czterogwiazdkowych, które oferują usługi spa i inne atrakcje dla wymagających, po pokoje gościnne o tak ciekawych lokalizacjach jak wnętrze amfiteatru. Osoby, którym zależy na niskich cenach w okresie wakacyjnym, powinny być zadowolone z oferty akademików.

Dojazd w te okolice jest sprawą złożoną, ale nie skomplikowaną. Nie docierają tutaj międzymiastowe połączenia kolejowe. Stosunkowo często zarówno z Dworca Centralnego jak i Dworca Zachodniego w Warszawie odjeżdżają busy, którymi po niespełna dwóch godzinach można dotrzeć do celu.

Płocka komunikacja miejska jest bardzo dobrze zorganizowana i dość przejrzysta. Dotarcie z jednego końca miasta na drugi, mimo wielu robót drogowych, nie jest skomplikowane i szybko można zorientować się w planie miasta i sieci połączeń. Pod samą Orlen Areną zatrzymują się autobusy. Przy dobrej pogodzie można pokusić się również o spacer pod halę. Z centrum nie powinien on zająć więcej niż pół godziny.

Internetowy niezbędnik kibica:
www.orlenarena.plock.pl – oficjalna strona Orlen Areny
www.turystykaplock.eu – storna Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej
www.kmplock.eu – rozkład komunikacji miejskiej
www.ekobus.pl – główny przewoźnik na trasie Warszawa – Płock