Radosław Wyrzykowski uczy, jak być skutecznym w sporcie

Motoryka, technika, taktyka to absolutna podstawa w sporcie. Jest jednak czwarty element, bez którego nie da się odnosić sukcesów na najwyższym poziomie – mentalność. Przez lata przykładano do niej najmniejszą uwagę. W ostatnim czasie jednak mówi się o niej coraz więcej. Radosław Wyrzykowski w swojej najnowszej publikacji pokazuje, jak nad nią pracować.

Psycholog sportu uczy, jak pracować nad sferą mentalną
(fot. Facebook Radosław Wyrzykowski)

Na rynku kilka tygodni temu pokazała się bardzo ciekawa pozycja Radosława Wyrzykowskiego „Skuteczność w sporcie. 11 kluczowych elementów przygotowania mentalnego w sporcie”. Znany psycholog sportu, który ma za sobą m.in. współpracę z PGE Skrą Bełchatów zebrał w całość wszystko, co najważniejsze jeśli chodzi o trening mentalny. Co istotne, jest to publikacja nie tylko dla trenerów, ale również dla wszystkich sportowców (niekoniecznie profesjonalistów), którzy chcą lepiej zatroszczyć się o sferę psychiczną.

Nie jest to obszerny materiał. Ten e-book to raczej skondensowana forma do przeczytania w czasie jednego popołudnia przy dobrej kawie. Bez wątpienia nie wyczerpuje on tematu. Jest jednak doskonałą bazą do budowania wiedzy na temat treningu mentalnego w sporcie. To świetna pozycja dla wszystkich, którzy chcą dopiero zacząć swoją przygodę z tą tematyką, jak również dla tych, którzy zamierzają ugruntować i usystematyzować wcześniej przyswojoną wiedzę.

Książka zbudowana jest w bardzo ciekawy sposób. Punktem otwarcia każdego z jedenastu kroków jest konkretna sytuacja z ostatnich mistrzostw świata siatkarzy. Następnie otrzymujemy garść wiedzy teoretycznej, skwitowaną konkretnymi ćwiczeniami, które można wykonać, by popracować nad określonym elementem ludzkiej psychiki i w efekcie osiągnąć pożądany efekt sportowy. Pod koniec rozdziałów autor odsyła do publikacji, które mogą poszerzyć wiedzę czytelnika w danym zakresie.

Talenty, jasno postawione cele, zasady i rytuały, odpowiednia komunikacja, sztuka relaksu, koncentracji, odpowiednia motywacja, panowanie nad emocjami i zachowanie spokoju nawet pod największą presją, efektywna współpraca w zespole i przy tym odrobina szczęścia – to najkrótsza droga do sukcesu mentalnego w sporcie. Polecamy pracę Radosława Wyrzykowskiego wszystkim, którzy wierzą, że w siatkówce potrzeba nie tylko pracować nad ciałem, ale i duchem, by w walce o najwyższe cele sportowe nigdy nie tracić głowy.  

Polecamy naszą kawową rozmowę z Radosławem Wyrzykowskim