Siatkarska szopka noworoczna, czyli 2018 rok w pigułce

Za nami 2018 rok – czas pełen emocji i wielkich siatkarskich sukcesów, z mistrzostwem świata siatkarzy na czele.

Oby 2019 rok przyniósł tyle sukcesów co miniony 2018 (fot. Pixabay)

Styczeń

Na początku 2018 roku próbowaliśmy was przekonać, że Polska to idealne miejsce do grania dla zagranicznych siatkarzy. Usilnie apelowałyśmy do Polskiego Związku Piłki Siatkowej, by wreszcie ogłosił nazwisko nowego selekcjonera drużyny narodowej, a to na skutek porażek polskich młodzieżówek. Przepytałyśmy przy kawie Annę Werblińską, która opowiedziała nam o nowym wyzwaniu – macierzyństwie. Miesiąc zakończył się spektakularnym zwycięstwem Trefla Gdańsk w Pucharze Polski.

Luty

W luty wystartowałyśmy rozmową przy kawie z siatkarzem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Samem Deroo. Następnie zachęcałyśmy was do poszukania miłości na siatkarskim boisku. Królem miesiąca okazał się Vital Heynen, który został wybrany nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Gdy już trochę ochłonęłyśmy to opowiedziałyśmy Wam o specyfice gry na pozycji libero.

Marzec

Na początku marca zajrzałyśmy na chwilę na włoskie parkiety, a już chwilę później, pozostając w klimacie Italii, zaprosiłyśmy do odwiedzenia „śląskiego Rzymu”. Miesiąc należał zdecydowanie do siatkarek Grotu Budowlanych Łódź, które sięgnęły po Puchar Polski. A naszym kawowym towarzyszem był tym razem przyjmujący GKS-u Katowice Gonzalo Quiroga.

Kwiecień

W wiosenne klimaty weszłyśmy rozbierając na czynniki pierwsze pozycję rozgrywającego. Naszymi ekspertami byli m.in. Lukas Kampa i Jakub Bednaruk. Następnie zaprosiłyśmy Was do Rzymu, gdzie kilka miesięcy później rozgrywany był mecz otwarcia mistrzostw świata. Poważnie zastanawiałyśmy się, czy gra w drużynie narodowej to prawo czy obowiązek – to tak w kontekście powołań Jacka Nawrockiego. Miesiąc zakończyłyśmy kawowymi pogaduchami z Tomaszem Kalembką.

Maj

W maju zwycięstwem PGE Skry Bełchatów zakończył się sezon PlusLigi, Perugia triumfowała w Italii, a Zenit Kazań sięgnął szczytu w zmaganiach siatkarskiej Ligi Mistrzów, w finale pokonując Cucine Lube Civitanova. Kalendarz rozgrywek nie pozwolił na ani chwilę wytchnienia, gdyż niemal z marszu wystartowała Siatkarska Liga Narodów.

Czerwiec

Ciepłe miesiące sprzyjają podróżowaniu, więc zachęcałyśmy was do siatkarskich wizyt w Łodzi i Bydgoszczy. Wysoka temperatura za oknem spowodowała również gorącą atmosferę wśród polskich kibiców, a my apelowałyśmy o spokój. Na koniec wzięłyśmy na spytki Pawła Woickiego, który był członkiem sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski.

Lipiec

Wystartowały wakacje, ale w siatkówce nie było nawet chwili wytchnienia. Najlepsze humory w pierwszych dniach lipca mogli mieć Rosjanie, którzy odnieśli zwycięstwo w Siatkarskiej Lidze Narodów. Nie szczędziłyśmy uwag władzom FIVB, których hasłem przewodnim jest reforma, niestety nie zawsze przemyślana i udana. Wszystkim, którzy jeszcze na tym etapie nie mieli pomysłu na urlop, proponowałyśmy odwiedzenie włoskiego Bari. Miesiąc zakończyłyśmy bardzo interesującą rozmową o albańskich wojażach Piotra Świniarskiego.

Sierpień

W sierpień weszłyśmy nietypowo, bo rozmową z Tomaszem Albertem Morawskim, który opowiedział nam o tym, że niepełnosprawni na siatkarskim boisku są równie wartościowymi sportowcami jak w pełni zdrowi. Następnie pokazałyśmy Wam, jak organizuje się profesjonalny turniej siatkówki i z wielkim rozczarowaniem pożegnałyśmy profesjonalną siatkówkę w Krakowie.

Wrzesień

We wrześniu redaktor naczelna pojechała na urlop, ale redaktorki nie próżnowały. Na początek wzięły pod lupę sparingi Polaków przed mistrzostwami świata i podjęły próbę prognozowania, co może wydarzyć się na najważniejszym turnieju w sezonie. Później był czas na wspólne espresso ze Stevenem Marshallem, by miesiąc zakończyć spektakularnym zwycięstwem kadry Vitala Heynena.

Październik

Październik miesiącem kaw. Rozpoczęłyśmy od dwóch kaw w wyśmienitym towarzystwie. Espresso wypiłyśmy z Jayem Blankenau, a na dłuższe pogaduchy zgodził się Kevin Tillie. Po mistrzostwo świata siatkarek sięgnęły Serbki. W tak zwanym międzyczasie wystartowały PlusLiga i włoska Serie A, w której w tym roku aż roi się od Polaków. To był bardzo kawowy czas, gdyż wspólnie z nami zasiedli jeszcze Tim Smit oraz Ruben Schott.

Listopad

Jesień deszczem stoi, dlatego postawiłyśmy na podwójne wyzwanie i miesiąc rozpoczęłyśmy od podwójnego espresso z rodziną Polańskich. W niesamowitą japońską podróż zabrał nas z kolei Jakub Krebok, który rozpoczął bardzo ciekawy rozdział w siatkarskim życiu. Na starcie rywalizacji przybliżyłyśmy wam system rozgrywek tegorocznych Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń. Zakończyłyśmy pod znakiem Olsztyna, namawiając na kawkę błyskawiczną Jana Hadravę i australijskie wyznania Mateusza Nykla.

Grudzień

Bohaterami pierwszych dni grudnia był Diatec Trentino. Włosi w Częstochowie sięgnęli po Klubowe Mistrzostwo Świata. Nie przejmowałyśmy się jednak, że polskim drużynom nie poszło w tych rozgrywkach i postanowiłyśmy wypić trzy kawy pocieszenia: z Łukaszem Kaczmarkiem, trenerem Tore Aleksandersenem oraz Jovaną Brakocević. A było po czym się pocieszać, bo to właśnie w grudniu ostatecznie zatonęła Stocznia Szczecin, a kluby postanowiły wymienić się trenerami. Rok zakończyłyśmy dwoma podsumowaniami: pierwszej rundy Serie A oraz PlusLigi. W drugiej, bardzo dogłębnej analizie pomógł nam Oskar Kaczmarczyk.