Siatkówka nad Brdą i symboliczna Łuczniczka

Wszystko, co najlepsze, znajduje się na rzeką: Wyspa Młyńska, marina, Stary Rynek, spichrze oraz hala Łuczniczka. W Bydgoszczy swoje mecze Siatkarskiej Ligi Narodów rozegrają reprezentantki Polski.

Bydgoszcz z lotu ptaka (fot. materiały prasowe UMB)
Bydgoszcz z lotu ptaka (fot. materiały prasowe UMB)

– Bydgoszcz odwiedzają tysiące kibiców, którzy doświadczając bydgoskiej gościnności, często powracają jako turyści, studenci czy przedsiębiorcy. Głęboko wierzymy, że podobna sytuacja będzie towarzyszyć tegorocznym turniejom siatkarskim – mówi prezydent miasta  Rafał Bruski. Rok 2014 jest dla miejscowości szczególny, bo aż trzy imprezy wielkiej rangi zagoszczą do tego miasta: eliminacje do mistrzostw Europy kobiet, Liga Światowa oraz druga runda mistrzostw świata mężczyzn.

Sport nad Brdą

– Trudno dziś o bardziej popularną dyscyplinę w Bydgoszczy niż piłka nożna. Wszystko za sprawą Zawiszy, rewelacyjnie spisującego się ekstraklasie – przyznaje prezydent. Konkurencyjną dyscypliną jest również żużel oraz koszykówka. – Siatkówka pozostaje jednak dla nas sportem prawdziwie bydgoskim. Dzięki niej promujemy miasto, dzięki niej rozwijamy talent młodych sportowców, dzięki niej najlepszym dajemy szansę na rozpoczęcie zawodowej kariery – dodaje Bruski.

Siatkarskie mistrzostwa świata nie trafiły nad Brdę z przypadku. Wcześniej w Bydgoszczy odbywały się już inne imprezy międzynarodowe. Grali tu siatkarze podczas Ligi Światowej czy siatkarki w World Grand Prix oraz mistrzostwach Europy w 2009 roku. To tutaj odbył się także VIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera cztery lata temu.

Na parkiecie

Na co dzień w Bydgoszczy występują zarówno siatkarze, jak i siatkarki. Transfer Bydgoszcz oraz KS Pałac Bydgoszcz grają w najwyższych klasach rozgrywkowych. – Historia siatkówki mężczyzn sięga lat 50-tych minionego stulecia. Drużyna Klubu Sportowego Pałac Bydgoszcz (powstał w 1982 roku) to jedna z najbardziej utytułowanych ekip w kraju – opowiada o zespołach prezydent Bruski.

Hala Łuczniczka (fot. archiwum HSW Łuczniczka)
Hala Łuczniczka (fot. archiwum HSW Łuczniczka)

Obie drużyny grają w Hali Widowiskowo-Sportowej Łuczniczka, która może pomieścić 8 tys. widzów, a do użytku została oddana w 2002 roku. – Siatkówka jest sportem flagowym i mieszkańcom Bydgoszczy właśnie z tą dyscypliną hala się kojarzy – zaznacza Piotr Drażdżewski, dyrektor obiektu.

– Sportowo Bydgoszcz posiada wszystko, żeby mieć świetne drużyny siatkarskie: dobrą halę i możliwości do solidnego treningu. W tej kwestii miasto się wyróżnia wśród zespołów z PlusLigi – ocenia trener Transferu Vital Heynen.

– Poza meczami siatkówki w obiekcie odbywają się imprezy targowe, koncerty muzyczne, różnego rodzaju szkolenia, seminaria oraz rozgrywki sportowe – dodaje dyrektor Łuczniczki. Do hali można dojechać komunikacją miejską. W pobliżu zatrzymuje się na przykład tramwaj nr 5 przy przystanku „Toruńska/Hala” (kursuje przez Dworzec Główny PKP).

Przy rzece

– Wszystko, co najpiękniejsze w Bydgoszczy, leży nad Brdą – przekonuje prezydent. – Zapomniana wcześniej Wyspa Młyńska dzięki rewitalizacji stała się wizytówką miasta. Woda, kładki, dawne młyny (dziś muzea), budynki z czerwonej cegły odbijające się w nurtach Młynówki (tzw. Wenecja Bydgoska),  wszystko to tworzy dziś atmosferę bydgoskiej wyspy rzecznej – dodaje.

Rzeka Brda (fot. materiały prasowe UMB)
Rzeka Brda (fot. materiały prasowe UMB)

– Koniecznie trzeba zobaczyć majestatycznie górujące nad taflą rzeki spichrze. To symbol Bydgoszczy zawarty, m.in. w logotypie naszego miasta. Turyści uwielbiają także fotografować się z jedną z dwóch najpopularniejszych rzeźb. Nad Brdą na linie balansuje „Przechodzący przez Rzekę” – opowiada o symbolach miasta Bruski.

Jedną z głównych „rzecznych” atrakcji jest również tramwaj wodny, którego trasa zaczyna się właśnie na Wyspie Młyńskiej. W pobliżu rzeki znajduje się także Opera Nova, Stary Rynek i nowy ratusz, gotycka Katedra p.w. św. Marcina i Mikołaja oraz marina „Przystań Bydgoszcz”.

Dalej od wody

Przy ulicy Długiej (okolice Starego Rynku) coś urzeknie miłośników czystości! To Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie dowiecie się, kim był Zabłocki i jak wyglądała higiena naszych babć.

Dalej od rzeki w kierunku północnym znajduje się słynna ulica Cieszkowskiego z charakterystycznymi kamienicami z XIX i XX wieku. Niemal każdy budynek przy niej to zabytek!

Leśny Park Kultury i Wypoczynku  Myślęcinek położony jest natomiast około 5 km od centrum. To park rekreacyjny o powierzchni 830 ha, z których aż 500 to tereny leśne. Mimo że nie leży w ścisłym centrum, można dotrzeć do niego komunikacją miejską (tramwaje linii 1 i 2 oraz autobusy 84 i 52).

Ulica Cieszkowskiego (fot. Wikimedia Commons)
Ulica Cieszkowskiego (fot. Wikimedia Commons)

W Parku Jana Kochanowskiego dumnie stoi pomnik… Łuczniczki. To jedna z najstarszych miejskich rzeźb, jeden z symboli miasta. Właśnie temu posągowi swoją nazwę zawdzięcza także hala sportowa, w której grają siatkarze.

O czym turyści zapominają, zwiedzając Bydgoszcz? – Miejsce wciąż nieodkryte to np. bydgoska Wieża Ciśnień. Jedną z atrakcji Muzeum Wodociągów jest udostępniony zwiedzającym taras widokowy na szczycie 45-metrowej wieży. W muzeum zainstalowano multimedialne infokioski, z cyfrowo zapisanymi informacjami o wodzie i wodociągach. Prezentowane są na nich filmy przedstawiające historię wody, sposoby jej pozyskiwania i wykorzystywania od czasów starożytnych po współczesność – odpowiada prezydent Bydgoszczy.

Miejski punkty informacji turystycznej znajduje się przy Starym Rynku, można tam odebrać bezpłatne ulotki oraz mapę.

W spichrzu

Dla tych, którzy lubią miejsca z duszą, Bydgoszcz ma kilka propozycji. Obiad można zjeść we wnętrzach słynnych spichrzy. Karczma Młyńska oraz Stary Port to dwie restauracje ulokowane w tych symbolicznych, bydgoskich budynkach.

W samym centrum miasta, niedaleko ulicy Mostowej, serwuje się kawę w kawiarni Zimmer Cafe, w której przeprowadziliśmy wywiady z trenerem reprezentacji Niemiec oraz Transferu Vitalem Heynenem czy zawodnikiem kadry USA i bydgoskiej drużyny Carsonem Clarkiem. Goście mogą korzystać z bezpłatnego internetu bezprzewodowego. Wśród mieszańców popularna jest także ulokowana niedaleko dworca PKP Beyrouth Cafe.

– W Bydgoszczy mam bardzo ładny dom, Stare Miasto też jest piękne – mówi Vital Heynen z Transferu. – Problemem dla mnie pozostaje komunikacja z ludźmi. Nie znam języka polskiego, a nie wszyscy mieszkańcy mówią po angielsku, więc mam trudne zadanie. To ogranicza moje możliwości integracji z Bydgoszczą – dodaje jednak z uśmiechem Belg.

Internetowy niezbędnik kibica

www.visitbydgoszcz.pl – Bydgoskie Centrum Informacji Turystycznej
www.muzeummydla.pl – Muzeum Mydła i Historii Brudu
www.tramwajwodny.byd.pl – Bydgoski Tramwaj Wodny
www.myslecinek.pl – Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek