System kwalifikacji do igrzysk olimpijskich 2020

Dotychczas kwalifikację na igrzyska olimpijskie można było wywalczyć trzema sposobami: na pucharze świata, w turnieju interkontynentalnym bądź kontynentalnym. Teraz reprezentacje Polski siatkarek i siatkarzy będą mieli tylko dwie szanse, bowiem puchar świata awansu na IO już nie gwarantuje. Jaka droga czeka reprezentantów Polski w drodze do Tokio?

Pierwszą szansę na wywalczenie awansu na igrzyska olimpijskie 2020 polskie reprezentacje będą miały w turnieju interkontynentalnym. 24 najlepsze reprezentacje, według rankingu FIVB na 1 stycznia 2019, zostały podzielone na sześć grup, w każdej z nich po cztery drużyny. Polscy siatkarze zagrają w dniach 9-11 sierpnia z Francją, Słowenią oraz Tunezją. Polskie siatkarki w dniach 2-4 sierpnia rozegrają turniej z Serbią, Portoryko i Tajlandią. Awans na igrzyska olimpijskie zyska tylko zwycięzca każdej grupy. Pozostałe drużyny będą musiały rzucić się do walki ostatniej szansy – w turnieju kontynentalnym.

Turnieje interkontynentalne siatkarek rozegrane zostaną w Polsce, Chinach, Brazylii, Rosji i we Włoszech. Gospodarz grupy C – USA, Argentyna, Bułgaria i Kazachstan – nie został jeszcze wybrany. Turnieje siatkarzy będą miały miejsce w Bułgarii, Holandii, Italii, Polsce, Rosji i Chinach.

Podział na grupy turniejów interkontynentalnych siatkarzy, które odbędą się w dniach 9-11 sierpnia 2019
Podział na grupy turniejów interkontynentalncyh siatkarek, które odbędą się w dniach

Turnieje kontynentalne zostaną rozegrane w styczniu 2020 roku. W turnieju europejskim zagra siedem najwyżej sklasyfikowanych drużyn według rankingu CEV (pominąwszy europejskie zespoły, które kwalifikację olimpijską wywalczyły w turniejach interkontynentalnych) oraz gospodarz wydarzenia. Awans do Tokio wywalczy tylko jedna drużyna. W sumie zorganizowanych zostanie pięć turniejów kontynentalnych – w Europie, Azji, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz Afryce.

Tym samym w Tokio spotka się dwanaście ekip: gospodarz (Japonia), sześć zwycięzców grup turniejów interkontynentalnych i pięć triumfatorów turniejów kontynentalnych.