System rozgrywania i terminarz Ligi Narodów 2020

W maju rozpoczną się zmagania w siatkarskiej Lidze Narodów. Żeńskie i męskie reprezentacje przez pięć tygodni będą walczyć w czterozespołowych turniejach, by zakończyć rozgrywki pod koniec czerwca, a pięć najlepszych drużyn w zestawieniu i gospodarz zagrają w Final Six.

Polskie siatkarki rozegrają jeden turniej Ligi Narodów w Polsce, polscy siatkarze – dwa (fot. FIVB)

W turnieju Ligi Narodów w fazie grupowej zagra szesnaście męskich i szesnaście kobiecych reprezentacji. W ciągu pięciu tygodni zespoły te rozegrają pięć turniejów, w każdym będąc rozstawionym w konkretnej grupie, w której zagrają cztery zespoły.

Polki rozpoczną zmagania we Włoszech (Polska, Włochy, Serbia, Turcja), potem przeniosą się do Belgii (Polska, Belgia, Korea, Dominikana), następnie zagrają w Kanadzie (Polska, Kanada, Holandia, Japonia), w czwartym tygodniu będą gospodyniami turnieju (Polska, Niemcy, Tajlandia, Brazylia), a zakończą fazę grupową w Chinach (Polska, Chiny, Rosja, USA).

Polacy rozpoczną turniej „u siebie” (Polska, Serbia, Włochy, Słowenia), następnie zagrają w Rosji (Polska, Rosja, USA, Australia), później przeniosą się z powrotem do Polski (Polska, Chiny, Brazylia, Bułgaria), w czwartym tygodniu zagrają w Japonii (Polska, Japonia, Niemcy, Kanada), a finiszować będą we Francji (Polska, Francja, Argentyna, Iran).

Najlepszych pięć drużyn (plus gospodarz turnieju finałowego) w zsumowanej klasyfikacji po pięciu tygodniach zmagań zagra w Final Six o zwycięstwo w Lidze Narodów.

W tym roku trenerzy drużyn będą mogli powołać na Ligę Narodów 25 graczy. Następnie na każdy z turniejów interkontynentalnych szkoleniowcy wyłonią meczowe czternastki, które polecą na dany turniej do konkretnego kraju. Ponadto, FIVB zrezygnowało z zapisu w regulaminie, który mówił, że na każdy turniej musi być zgłoszonych co najmniej sześciu graczy, którzy występowali w poprzedniej dużej imprezie.

Jednocześnie jednak wprowadzono inny zapis, który mówi o tym, że w czternastoosobowych składach reprezentacji na Final Six musi być co najmniej dziesięciu graczy, którzy zagrali przynajmniej w dziewięciu spotkaniach podczas pięciu tygodni zmagań w fazie grupowej. Co więcej, wprowadzono obostrzenie, że każdy z tych dziesięciu zawodników ma przebywać na boisku, w trakcie fazy interkontynentalnej, podczas co najmniej 30% akcji.