System rozgrywania Ligi Siatkówki Kobiet w sezonie 2018/2019

Już drugiego listopada startują rozgrywki w Lidze Siatkówki Kobiet. Do rywalizacji o mistrzostwo Polski przystępuje dwanaście drużyn, które tradycyjnie już będą walczyć najpierw w fazie zasadniczej, a później w play offach.

#VolleyWrocław, Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz, BKS Profi Credit Bielsko-Biała, Chemik Police, Developres SkyRes Rzeszów, DPD Legionovia Legionowo,  E.Leclerc Radomka Radom, Enea PTPS Piła, Energa MKS Kalisz, Grot Budowlani Łódź, KSZO Ostrowiec i ŁKS Commercecon Łódź wystartują w sezonie 2018/2019 w rozgrywkach Ligi Siatkówki Kobiet.

W fazie zasadniczej zespoły rozegrają mecz i rewanż każdy z każdym. Następnie wystartuje faza play off.  W walce o mistrzostwo Polski pozostanie sześć drużyn, które sklasyfikowane zostaną na pierwszych sześciu miejscach.  Lider i wicelider tabeli automatycznie zapewni sobie awans do półfinałów. Pozostałe cztery ekipy stworzą pary ćwierćfinałowe (3. drużyna z 6. i 4. ekipa z 5.) i będą walczyć do dwóch zwycięstw. Gospodarzem pierwszego i ewentualnego trzeciego meczu będzie zespół, który po fazie zasadniczej sklasyfikowany był wyżej.

W półfinałach lider fazy zasadniczej zmierzy się z lepszym z pary 4-5, zaś wicelider ze zwycięzcą rywalizacji 3-6. Również na tym etapie walka będzie toczyć się do dwóch zwycięstw. Także w tym wypadku wyższe miejsce w tabeli po fazie zasadniczej będzie gospodarzem pierwszego i ewentualnego trzeciego meczu.

Walka o brąz i złoto będzie natomiast toczona do trzech zwycięstw, ze zmianą gospodarza po każdej potyczce, przy zachowaniu zasady pierwszeństwa jak w poprzednich rundach.

Rywalizacja o miejsca 7. i 9. i 11. będzie toczyć się do dwóch wygranych spotkań. Zespół, który finalnie zajmie 12. miejsce będzie musiał walczyć o utrzymanie w meczu barażowym z liderem lub wiceliderem 1. ligi, który spełni wymogi regulaminowe. W tym wypadku zespoły będą walczyć do trzech zwycięstw.