System rozgrywania mistrzostw Europy 2019

Poznaliśmy podział na grupy w mistrzostwach Europy, które rozgrywane będą w czterech krajach. W turnieju zagrają dwadzieścia cztery europejskie zespoły, podzielone na sześć grup. Reprezentacja Polski trafiła do grupy D, która będzie walczyć swoje mecze w Holandii. Poza Biało-Czerwonymi i gospodarzami, w grupie znalazły się także drużyny z Czech, Ukrainy, Estonii i Czarnogóry.

Reprezentacja Polski rozegra fazę grupową ME w Holandii (fot. FIVB)

Faza grupowa mistrzostw Europy rozegra się w czterech państwach – Francji, Belgii, Słowenii i Holandii. W każdej grupie znalazło się sześć reprezentacji, a awans do drugiej fazy zyskają po cztery najlepsze z każdej grupy. System rozgrywania meczów w pierwszej rundzie to „każdy z każdym”, zatem każda drużyna rozegra na start pięć spotkań.

Podział na grupy mistrzostw Europy 2019 (fot. CEV)

Drugą rundę, czyli 1/8 finałów, drużyny będą rozgrywać systemem play-off, gdzie schematem A1-C4, B1-D4, „polska” grupa zostanie skrzyżowana z grupą B. Rozgrywana będzie w Belgii, gdzie – poza gospodarzami – zagrają ponadto Austriacy, Serbowie, Niemcy, Słowacy i Hiszpanie. Wygrany awansuje do ¼ finału, przegrany kończy mistrzostwa Europy. 1/8 i ¼ finałów ponownie rozgrywane będą w czterech krajach, półfinały rozgrywane będą we Francji i Słowenii, zaś najlepsze cztery drużyny kontynentu w finale i meczu o brąz spotkają się we Francji.