System rozgrywania Pucharu Polski siatkarzy 2018

Turniej finałowy Pucharu Polski rozegrany zostanie we Wrocławiu już 27 i 28 stycznia. Poznaliśmy osiem ekip, które zmierzą się w ćwierćfinałach. Kto awansuje do Final Four tego prestiżowego turnieju?

ZAKSA powalczy o obronę tytułu (fot. VolleyCafe.pl)

Tak było w ubiegłym sezonie

W poprzednim sezonie zdecydowano się na zmianę w zasadach rozgrywania Pucharu Polski. Modyfikacja systemu rozgrywek spowodowała, że drużyny PlusLigi z miejsc 7-14 nie miały szansy, by uczestniczyć w rozgrywkach pucharowych, a o grę w finałach walczyły tylko ekipy z miejsc 1-6 po pierwszej rundzie fazy zasadniczej sezonu 2015/2016.

Obecnie, w siódmej rundzie Pucharu Polski spotkało się czternaście PlusLigowych drużyn, do których dołączyły dwie ekipy I ligi wyłonione we wcześniejszych rundach. Tym samym w tym etapie rozgrywek zagrały  ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, MKS Będzin, ONICO AZS Politechnika Warszawska, Effector Kielce, TSV Sanok, Cerrad Czarni Radom, Jastrzębski Węgiel, BBTS Bielsko-Biała, Asseco Resovia Rzeszów, Indykpol AZS Częstochowa, Stal Nysa, LOTOS Trefl Gdańsk, Cuprum Lubin, Espadon Szczecin, PGE Skra Bełchatów i GKS Katowice. W tej fazie największą niespodzianką wydawała się porażka Cuprum Lubin, która to pozwoliła Espadonowi Szczecin zameldować się w ćwierćfinale Pucharu Polski. W tej rundzie, jak i w każdej kolejnej, rozlosowane pary rozegrały jeden mecz.

W ćwierćfinałach wyłoniono cztery najlepsze drużyny, które zyskały prawo do gry w Final Four. Tutaj największą niespodzianką była porażka Asseco Resovii Rzeszów z LOTOSEM Treflem Gdańsk, dzięki której to gdańszczanie zyskali prawo do walki o trofeum we Wrocławiu.

14 stycznia we Wrocławiu zmierzyły się ZAKSA z Jastrzębskim i PGE Skra z LOTOSEM Treflem Gdańsk. Puchar Polski wywalczyli siatkarze z Kędzierzyna-Koźla.

A jak będzie teraz?

W środę startują ćwierćfinały Pucharu Polski 2017/2018. Do nich zakwalifikowało się sześć najlepszych drużyn PlusLigi po pierwszej fazie rundy zasadniczej oraz dwa zespoły, które przebrnęły przez poprzednie rundy kwalifikacyjne, czyli APP Krispol Września oraz Stal Nysa.

Drogą losowania wyłoniono pary ćwierćfinałowe. I tak we Wrześni zagra ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, do Nysy pojedzie Trefl Gdańsk, ONICO Warszawa rozegra spotkanie z Jastrzębskim Węglem, zaś PGE Skra Bełchatów podejmie Asseco Resovię Rzeszów. W półfinałach we Wrocławiu zagrają triumfatorzy wymienionych pojedynków. Pary półfinałowe prezentują się następująco:

APP Krispol Września/ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Stal Nysa/Trefl Gdańsk
ONICO Warszawa/Jastrzębski Węgiel – PGE Skra Bełchatów/Asseco Resovia Rzeszów