System rozgrywania turnieju olimpijskiego

Poznaliśmy podział na grupy w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Grupy te mogą co prawda zostać przetasowane, jeśli reprezentacja Rosji występować będzie pod neutralną flagą. Z kim zagrają Polacy? Na kogo mogą trafić w ćwierćfinale?

Reprezentację Polski w 2020 roku czeka walka o medal w Tokio (fot. FIVB)

System losowania grup w igrzyskach olimpijskich opiera się na dwóch zależnych: klasyfikacji w rankingu FIVB i systemie serpentynowym.

W obu turniejach siatkarskich z „jedynką” rozstawieni są gospodarze – reprezentacja Japonii, którzy zagrają w grupie A. W męskim turnieju dwa pierwsze miejsca rankingu FIVB zagrają w grupie B – Brazylia i USA. Kolejne dwie reprezentacje w rankingu – Polska, zajmująca trzecie miejsce i czwarte Włochy trafią do grupy A. Rosja i Argentyna, kolejno sklasyfikowane w rankingu, dołączą do Japonii do grupy A. Następne dwa miejsca należące do Kanady i Iranu wylądują razem z reprezentacją Polski w grupie B. Dwie następnie sklasyfikowane lokaty należą do Francji i Tunezji, które zamykają grupę B. Ostatni zespół w rankingu zakwalifikowany na igrzyska to Wenezuela, która dołączy do grupy A.

Potencjalne zmiany czekają nas w przypadku Rosji, która może zagrać pod neutralną flagą. Wówczas Rosjanie będą uznawani za drużynę najniżej sklasyfikowaną w rankingu. Skład grup będzie wówczas wyglądał następująco:

Grupa A: Japonia, Polska, Włochy, Iran, Francja, Rosja

Grupa B: Brazylia, USA, Argentyna, Kanada, Tunezja, Wenezuela

Do ćwierćfinałów awansują cztery najlepsze drużyny każdej z grup, które grają systemem krzyżowym, tj. 1A-4B, 2A-3B, 3A-2B, 4A-1B.

W turnieju kobiecym grupy układane są tym samym schematem. W grupie A zagrają Japonia, Serbia, Brazylia, Korea Południowa, Dominikana oraz Kenia. W grupie B zaś Chiny, USA, Rosja, Włochy, Argentyna i Turcja.

Podział na grupy w turnieju olimpijskim (fot. volleyball.it)