System rozgrywek Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń w sezonie 2018/2019

Liga Mistrzów i Liga Mistrzyń 2018/2019 składa się z trzech faz wstępnych, fazy grupowej, a następnie ćwierćfinałów, półfinałów i finału. Włodarze europejskiej federacji zrezygnowali z formuły Final Four, a organizator meczu finałowego będzie wyłoniony poprzez konkurs.

Przedstawiciele PlusLigi i Ligi Siatkówki Kobiet w rozgrywkach Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń 2018/2019 (fot. CEV)

Męskie rozgrywki Ligi Mistrzów wystartowały już na początku października. W pierwszej fazie eliminacji znalazło się miejsce dla szesnastu zespołów, jednak ostatecznie – do fazy grupowej – zakwalifikowały się tylko dwa. Przesiew był duży, bo po pierwszej rundzie pozostało osiem ekip, po drugiej cztery, po trzeciej zaś dwie – Chaumont Volleyball oraz United Volleys Frankfurt. U siatkarek obowiązywał podobny system z trzema rundami. W gronie dwóch szczęśliwców, którzy wywalczyli awans do fazy grupowej znalazły się drużyny Grot Budowlanych Łódź oraz Allianz MTV Stuttgart.

W drugiej połowie listopada wystartuje faza grupowa, w której wśród panów zagra dwadzieścia drużyn, podzielonych na pięć grup po cztery zespoły w każdej. PlusLiga będzie miała na arenie europejskiej trzech przedstawicieli – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zagra w grupie B z Azimutem Modena, CEZ Karlovarsko oraz Cucine Lube Civitanova. PGE Skra Bełchatów oraz Trefl Gdańsk rozlosowane zostały do grupy D, gdzie czekają na nich Greenyard Maaseik oraz Berlin Recycling Volleys.

Podział na grupy Ligi Mistrzów (fot. CEV)

Podobny schemat fazy grupowej występuje w Lidze Mistrzyń. Tutaj również zagra dwadzieścia drużyn, podzielonych na pięć grup. Liga Siatkówki Kobiet – tak jak PlusLiga – będzie miała trzech swoich przedstawicieli. Zawodniczki Grot Budowlanych Łódź, które przebrnęły przez trzy fazy eliminacji, zagrają w grupie C z Igor Gorgonzola Novara, Minchanką Mińsk oraz RC Cannes. W grupie D znalazło się miejsce dla ŁKS Commercecon Łódź, Imoco Conegliano, Savino Del Bene Scandicci oraz SSC Palmberg Schwerin. W grupie E natomiast zagra Chemik Police, C.S.M. Bukareszt, Dynamo Moskwa oraz Fenerbahce Stambuł.

Podział na grupy Ligi Mistrzyń (fot. CEV)

Istotną zmianą jest brak formuły play-off 12, play-off 6 oraz Final Four. W tym sezonie postanowiono zrezygnować z tego zamysłu, tym samym – inaczej niż w ostatnich latach – po fazie grupowej nie będzie wybierany gospodarz Final Four, który zyskiwał automatyczne miejsce w najlepszej czwórce.

Do kolejnej fazy, czyli ćwierćfinałów, awansuje osiem najlepszych drużyn z pięciu grup. Losowanie par ćwierćfinałowych ma odbyć się w marcu 2019 roku. Wówczas drużyny rozegrają dwa mecze – jeden u siebie, drugi na wyjeździe i triumfator zakwalifikuje się do kolejnej fazy. Półfinały rozgrywane będą takim samym systemem – mecz i rewanż. Finał zaś to jeden mecz, a miejsce, w którym będzie on rozgrywany CEV wyłoni w formie konkursu. Nowością jest fakt, że finał Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń będzie dwudniowy. Spotkania finałowe siatkarek i siatkarzy odbędą się w tym samym mieście dzień po dniu. Dwudniowy finał siatkarek i siatkarzy ma odbyć się w weekend 18-19 maja 2019.