System rozgrywek PlusLigi 2019/2020

W play-offach w sezonie 2019/2020 zagra osiem drużyn (fot. FIVB)

Sezon 2019/2020 będzie dwudziestym sezonem w historii zawodowej ligi siatkówki. Kształt PlusLigi i system rozgrywek ulegnie minimalnym zmianom, najważniejsza to zmiana liczby drużyn grających w play-offach, z sześciu do ośmiu.

W PlusLidze 2019/2020 zagra czternaście drużyn. Mecze w fazie zasadniczej będą toczyć się systemem mecz-rewanż, zatem czeka nas dwadzieścia sześć kolejek. Następnie osiem najlepszych drużyn utworzy pary w rundzie play-off, co jest najbardziej znaczącą zmianą w regulaminie rozrywek, bowiem w poprzednim sezonie premiowanych grą o medale było tylko sześć drużyn.  

Najlepsze osiem drużyn utworzy cztery pary play-off. Mecze rozgrywane będą do dwóch wygranych, zwycięzcy awansują do półfinałów, przegrani będą walczyć o pozycje 5-8. o miejsce 5. i 6. Zagrają dwie ekipy wyżej sklasyfikowane w tabeli po fazie zasadniczej, o lokaty 7. i 8. zespoły, które zajęły niższe miejsca.

Półfinały ligi rozgrywane będą do dwóch zwycięstw, finał PlusLigi będzie toczyć się do trzech wygranych meczów. Ponadto, w sezonie 2019/2020 obowiązywać będzie automatyczny spadek drużyny sklasyfikowanej na ostatnim, czternastym miejscu po fazie zasadniczej.