Szwajcarska nagroda pocieszenia

Reprezentacja Polski siatkarek już 5 września rozpocznie zmagania w Montreux Volley Masters. To dla podopiecznych Jacka Nawrockiego ostatnia odsłona sezonu 2018.

Polskie siatkarki rozpoczynają ostatni turniej w sezonie 2018 (fot. volleymasters.ch)

Podczas gdy najlepsze ekipy przygotowują się do mistrzostw świata w Japonii i dopiero co rozkręcają formę, polskie siatkarki właśnie kończą sezon prestiżowym turniejem Montreux Volley Masters. Zmierzą się z czołowymi drużynami, ale to marna nagroda pocieszenia w kontekście sezonu, który wyłoni najlepszą drużynę globu.

Turniej w Montreux to dla mnie żeński odpowiednik Memoriału Wagnera – zbiera najlepszych tuż przed imprezą docelową, by sprawdzili się na ostatniej prostej przygotowań. Cieszy, że polska drużyna dostała szansę zaprezentowania tam swoich możliwości, bo wbrew pozorom nie jest to wcale prosta i oczywista sprawa, ale umówmy się, żaden turniej towarzyski nie jest i nie może być szczytem ambicji sportowca.

Mecz z Brazylijkami czy Rosjankami, w ich najlepszej odsłonie będzie doskonałym sprawdzianem dla podopiecznych Jacka Nawrockiego. Kadra w (większości) młodej odsłonie dostaje ostatnią szansę na pokazanie swoich umiejętności w tym sezonie. Mam nadzieję, że uda im się odpowiednio zmobilizować i zdołają nawiązać walkę z utytułowanymi przeciwniczkami. To byłoby dla nich coś.

Skąd czerpać mobilizację na takie zawody? Po pierwsze, patrząc od strony zawodniczek, zawsze lepiej kończyć sezon zwycięstwami i dobrą grą niż porażkami i mizerią pokazaną na boisku. Po drugie, spoglądając z punktu widzenia sztabu szkoleniowego, dobry występ w Montreux to gwarancja zaufania w kolejnym sezonie i udowodnienia działaczom, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Cokolwiek to tak właściwie znaczy…

Oby polska drużyna pokazała w Szwajcarii, że polscy kibice mogą mieć nadzieję na dobry udział żeńskiej drużyny w mistrzostwach Europy. To byłby dobry akcent na koniec tego nietypowego sezonu reprezentacyjnego. Dawać baby!

Skład reprezentacji Polski na Montreux Volley Masters:
Julia Nowicka – rozgrywająca
Klaudia Alagierska – środkowa
Marlena Pleśnierowicz – rozgrywająca
Agnieszka Kąkolewska – środkowa (K)
Justyna Łukasik – środkowa
Maria Stenzel – libero
Zuzanna Efimienko-Młotkowska – środkowa
Martyna Łukasik – atakująca
Martyna Grajber – przyjmująca
Malwina Smarzek – atakująca
Magdalena Damaske – przyjmująca
Natalia Murek – przyjmująca
Julia Twardowska – przyjmująca
Justyna Łysiak – libero

Terminarz fazy grupowej Montreux Volley Masters:

4.09 (16.30) Chiny – Szwajcaria
4.09 (18.45) Brazylia – Rosja
4.09 (21.15) Włochy – Turcja
5.09 (16.30) Kamerun – Rosja
5.09 (18.45) Chiny – Włochy
5.09 (21.15) Polska – Brazylia
6.09 (16.30) Włochy – Szwajcaria
6.09 (18.45) Chiny – Turcja
6.09 (21.15) Kamerun – Polska
7.09 (16.30) Szwajcaria – Turcja
7.09 (18.45) Rosja – Polska
7.09 (21.15) Brazylia – Kamerun