Ta książka to hołd oddany wielkiemu człowiekowi

Recenzja biografii ś.p. Arkadiusza Gołasia „Przerwana podróż”, której autorem jest Piotr Bąk, wydanej nakładem wydawnictwa SQN.

Podróż Arkadiusza Gołasia została przerwana 16 września 2005 roku (fot. VolleyCafe.pl)
Podróż Arkadiusza Gołasia została przerwana 16 września 2005 roku (fot. VolleyCafe.pl)

Arkadiusz Gołaś zginął w tragicznym wypadku samochodowym w Austrii już ponad 12 lat temu. Jechał wówczas do Maceraty – ówczesnego klubu marzeń, by tam kontynuować prężnie rozwijającą się karierę sportową. Jakim człowiekiem był środkowy? Kto oszlifował niesamowicie skaczącego chłopaka na prawdziwy siatkarski diament? Jaką drogę przeszedł zanim podpisał lukratywny, trzyletni kontrakt z włoskim potentatem? Jak wspominają go najbliżsi siatkarscy przyjaciele? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w książce „Przerwana podróż” Piotra Bąka.

Aż dziw bierze, że od 2005 roku nikt nie zdecydował się podjąć tego wyzwania i wziąć na tapet wielkiej postaci świata siatkówki, jaką był bez wątpienia Arkadiusz Gołaś. Dopiero Piotr Bąk podjął rękawicę. Wykonał kawał dobrej, dziennikarskiej roboty, przepytując najbliższych siatkarza: rodziców, najbliższego przyjaciela Krzysztofa Ignaczaka, trenerów, którzy prowadzili go od najmłodszych lat oraz ludzi z najbliższego siatkarskiego otoczenia. Ci, mimo iż dla wielu wciąż temat jest bardzo bolesny, zdecydowali się na zwierzenia i w szczerej opowieści przedstawili, jaki tak naprawdę był Arek – skromny chłopak z Ostrołęki.

Jak napisana jest książka? Autor starał się bardzo kompleksowo podejść do sprawy i opowiedzieć krok po kroku przebieg kariery środkowego. Niestety momentami w przytaczanej garści wyników i osiągnięć drużyn, w których występował siatkarz, brakuje samego Arka – główny bohater staje się tłem dla wydarzeń, które powinny go stanowić. Skutek? Kibic – historyk będzie zachwycony, ktoś oczekujący na zakulisowe opowieści z dreszczykiem i humorem już trochę mniej…

Biorąc tę pozycję w ręce oczekiwałam, że dostanę bardziej opowieść o Arku niż historię przebiegu kariery wielkiego sportowca. Choć nieco się zawiodłam, chciałam bardzo podziękować autorowi za wywiad z Igłą, trenerem Raulem Lozano i pierwszy rozdział, który tak mnie wzruszył, że musiałam zamknąć książkę w tramwaju i wrócić do niej dopiero, gdy ochłonęłam. Ta książka miała być hołdem, który winni byliśmy wszyscy reprezentantowi Polski. Dobrze, że wreszcie ją mamy.

Piotr Bąk, Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż, wyd. SQN, Kraków 2017, ISBN: 978-83-65836-12-0