Turyn – miasto nie tylko sportów zimowych

Turyn to miasto-gospodarz decydującej fazy siatkarskich mistrzostw świata. To starożytne miasto doskonale sprawdza się w roli organizatora dużych imprez. W końcu w 2006 roku odbyły się tutaj zimowe igrzyska olimpijskie.

Turyn na kilka dni zmieni się w światową stolicę siatkówki (fot. FIVB)

Turyn nie jest miastem, które standardowo znajduje się na mapie miejsc do zobaczenia przez Polaków odwiedzających Italię. Stereotypowo kojarzy się głównie z Fiatem, Juventusem i słynnym Całunem Turyńskim. To starożytne miasto ma jednak do zaoferowania jednak znacznie więcej. Nie bez przyczyny było pierwszą stolicą zjednoczonych Włoch. Jest jednym z najważniejszych miejsc w północnej części kraju, pełnym studentów, atrakcji historycznych, tętniących życiem zarówno za dnia, jak i nocą.

Miasto olimpijskie

W 2006 roku Turyn stał się stolicą sportów zimowych, jako organizator igrzysk olimpijskich. Bardzo dobrze wywiązał się z roli organizatora, choć nie była to nazbyt opłacalna impreza. Na co dzień w mieście króluje jednak calcio, czyli piłka nożna. W mieście funkcjonują dwa kluby sportowe – Juventus i Torino, ich kibice (najsubtelniej rzecz ujmując) nie darzą się zbyt wielką miłością, a rywalizacja bezpośrednia to tzw. “Derby della Mole”  – zwane tak od nazwy symbolu miasta, Mole Antonelliana. Bardzo popularną dyscypliną sportu jest również koszykówka. Zarówno męska, jak i żeńska drużyna walczy o najwyższe cele w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Miasto ma duże tradycje siatkarskie, jednak dziś niewiele z nich pozostało. – Obecnie w Turynie nie ma drużyny występującej w Serie A – relacjonuje Rossella Peluso, mieszkanka Turynu. – W przeszłości wielkie sukcesy święciła jednak drużyna CUS Torino, która czterokrotnie sięgnęła po mistrzostwo kraju i Puchar Mistrzów. W zespole występowali tacy zawodnicy jak Silviano Prandi czy Fabio Vullo – dodaje. W przyszłym sezonie żeńska ekipa Barricalla CUS Torino Volley będzie występować na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej.

Nie przeszkadza to jednak Turynowi w organizacji ważnych imprez siatkarskich. W 2013 roku rozgrywane były tu mecze Ligi Światowej, a w 2015 mistrzostwa Europy siatkarzy, gromadząc liczną rzeszę publiczności.

Mecze rozgrywane są w obiekcie, który pozostał po igrzyskach z 2006 roku. Obiekt nazywa się Il PalaSport Olimpico i na co dzień odbywają się w nim liczne koncerty, musicale oraz wydarzenia sportowe. – Znajduje się w południowo-zachodniej części Turynu, łatwo dojechać środkami transportu publicznego i jest obecnie największą salą we Włoszech o pojemności około 16 tys. osób – zdradza Rossella Peluso.

Historia Włoch w pigułce

Turyn to miasto z bardzo długą historią. Nie brakuje w nim więc atrakcji turystycznych. To miejsce pełne zabytków historycznych, żyjące kulturą, zarówno wysoką, jak i popularną. – W mieście można podziwiać wiele pozostałości po Rzymianach, którzy założyli miasto, jak Porte Palatine czy pozostałości teatru rzymskiego – podkreśla Rossella Peluso. – Ciekawym miejscem są również średniowieczne Palazzo Madama oraz il Duomo, gdzie mieści się Całun Turyński. Najważniejszym jednak zabytkiem z tego okresu jest Mole Antonelliana – symbol miasta, w którym dziś mieści się Muzeum Kina Narodowego. Znajduje się tam również winda panoramiczna, pozwalająca podziwiać przepiękną panoramę miasta – dodaje mieszkanka Turynu.

Turyn został założony przez Rzymian. Nie brakuje w nim atrakcji turystycznych (fot. Pixabay)

Duży wpływ na obecny wygląd miasta miała rodzina Sabaudi, która pozostawiła po sobie m.in. Palazzo Reale, Villa della Regina, Castello del Valentino oraz Basilica di Superga. Ważnym miejscem jest również Muzeum Egipskie, uważane za najważniejsze miejsce z egipskimi zbiorami zaraz po Kairze. Aby dowiedzieć się czegoś więcej o współczesnej Italii warto odwiedzić Museo del Risorgimento poświęcone jedności narodowej Włoch.

Nie samymi jednak zabytkami Turyn stoi. W mieście nie brakuje również miejsc sprzyjających relaksowi, do których turyści zaglądają znacznie rzadziej. – Moim ulubionym miejscem jest Park Valentino, idealny na długie spacery wśród pięknych, średniowiecznych budowli – rekomenduje Peluso, która jest jednym z największych kibiców polskiej reprezentacji we Włoszech. – Warto rozważyć wypoczynek również w Parku della Pellerina, Parku Ruffini oraz il Lungo Po.

Ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy wpadną do Turynu na dłużej jest okoliczny pałac królewski Venaria Reale z przepięknym parkiem della Mandria. Rossella Peluso poleca również  zamek di Rivoli oraz Pałac Myśliwski w Stupinigi. Łatwo dojechać tam samochodem, jak również specjalnie dedykowanym promem.

Kobiecy pocałunek słodyczy

Turyn, jak przystało na włoskie miasto ma również do zaoferowania sporo ciekawych miejsc, w których można cieszyć się dobrą kawą. – Szczególnie polecam dwie kawiarnie – Caffè San Carlo oraz Caffè Torino z widokiem na przepiękny plac San Carlo, urządzone w stylu z ósmego stulecia, jedne z najstarszych w mieście – rekomenduje Rossella. – Inne słynne miejsca to Plattì oraz Fiorio, znajdujące się w centrum miasta – dodaje. Turyn oferuje duży wybór barów i restauracji, szczególnie w centrum miasta i pod charakterystycznymi monumentalnymi arkadami, gdzie można cieszyć się dobrą kawą lub posiłkiem z dala od ruchu ulicznego.

Turyn – miasto tętniące życiem zarówno za dnia jak i nocą (fot. Pixabay)

Włochy mają to do siebie, że w każdym regionie można znaleźć przysmaki, których nie da się zjeść w innej części buta. Nie inaczej jest w przypadku Turynu. I tak, do kawy warto sięgnąć po gianduiotto – typowe praliny w kształcie łodzi. Są one wytwarzane ze specjalnego rodzaju czekolady – gianduia oraz orzechów laskowych. Innym słynnym deserem są ciasteczka baci di dama. Poza klasycznym espresso warto skusić się również na bicerin – napój na bazie kawy z czekoladą i śmietanką. Typowymi daniami wytrawnymi  są z kolei cielęcina z tuńczykiem, paluszki chlebowe grissini oraz dania z sosem bagna cauda na bazie anchois i czosnku.

Gdzie spróbować tych wszystkich pyszności? – Turyn oferuje duży wybór restauracji w różnych przedziałach cenowych. Wśród najbardziej znanych restauracji polecam „Del Cambio” i „Sotto la Mole”, w centrum miasta – radzi Rossella Peluso. Duży wybór lokali gastronomicznych jest również w dzielnicy Santa Rita – to propozycja w pobliżu hali meczowej.

Turyn ma również ciekawą ofertę nocną, w sam raz na świętowanie siatkarskich sukcesów. – Główne obszary życia nocnego w mieście to z pewnością Quadrilatero Romano i Piazza San Carlo, Vittorio Veneto i Castello, które oferują szeroki wybór klubów, restauracji, klubów nocnych, w których można spędzić wiele godzin przy akompaniamencie muzyki i napojów – kwituje Peluso.