Walka do upadłego popłaca. Zawsze

Pierwszy tytuł sezonu 2019 rozdany. Amerykanki najlepszą drużyną Siatkarskiej Ligi Narodów. Na drugim miejscu rywalizację zakończyły Brazylijki, a na najniższym stopniu podium stanęły siatkarki z Chin. Polki nie zdołały wygrać spotkania w turnieju finałowym i zostały sklasyfikowane na piątym miejscu.

Amerykanki wygrywają Siatkarską Ligę Narodów (fot. FIVB)

Siatkarska Liga Narodów zakończona. Turniej ten pokazał, że w siatkówce warto walczyć nawet gdy wydaje się, że misja ta skazana jest na porażkę. Zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych przegrywały już 0:2 w finałowej potyczce z Brazylijkami. Nic sobie z tego nie zrobiły. Chwila dekoncentracji Kanarkowych okazała się dla nich gwoździem do trumny. Amerykanki doprowadziły do rozgrywki tie-breakowej i finalnie w decydującym starciu okazały się zespołem lepszym, sięgając po pierwszy tytuł w sezonie.

Finał
Brazylia – USA 2:3 (25:22, 25:20, 15:25, 21:25, 13:15)

W meczu o brązowy medal ze znacznie lepszej strony zaprezentowały się reprezentantki Chin. Siatkarki z Kraju Środka były zespołem bardziej kompletnym, który w decydujących fragmentach spotkania popełniał zdecydowanie mniej błędów. Turczynki co prawda lepiej atakowały, ale to nie wystarczyło, by odnieść zwycięstwo w niedzielnym spotkaniu, a zaledwie na wygranie jednego seta.

Mecz o 3. miejsce
Turcja – Chiny 1:3 (23:25, 15:25, 25:20, 21:25)

Reprezentantki Polski, które dojść niespodziewanie awansowały do turnieju finałowego, pokazały się w Chinach z bardzo dobrej strony i mimo dwóch porażek w optymistycznych nastrojach mogą wracać do kraju. W konfrontacji z późniejszymi finalistkami zagrały jak równy z równym i postawiły twardy opór, zupełnie nie przejmując się tym, z jak bardzo utytułowanymi rywalkami przychodzi im się mierzyć. W meczu z reprezentacją Stanów Zjednoczonych polska drużyna zdołała ugrać seta. W konfrontacji z Brazylią były o włos od zwycięstwa, bo poległy dopiero w rozgrywce tie-breakowej.

Polki z bardzo dobrej strony pokazały się w tegorocznych rozgrywkach VNL (fot. FIVB)

Występ Biało-Czerwonych w tegorocznej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów może napawać optymizmem w kontekście długiego i pełnego wyzwań sezonu reprezentacyjnego. Jacek Nawrocki zbudował drużynę, która w tym sezonie ma realne szanse, by stać się czarnym koniem mistrzostw Europy i realnie włączyć się w walkę o awans na igrzyska olimpijskie. Kluczowym będzie znalezienie równowagi w ataku, by wykreować realne alternatywy ofensywne dla doskonale dysponowanej, ale nie niezniszczalnej Malwiny Smarzek.

Wyniki Polek w Final Six
USA – Polska 3:1 (21:25, 25:16, 25:15, 26:24)
Brazylia – Polska 3:2 (22:25, 25:21, 22:25, 25:19, 15:10)

Na zakończenie Siatkarskiej Ligi Narodów warto również wyróżnić zawodniczki, które pokazały się z doskonałej strony w tegorocznych zmaganiach. Z polskiej drużyny będzie to bez wątpienia Malwina Smarzek – czwarta najlepiej punktująca i druga najlepiej atakująca turnieju finałowego, brylująca po fazie interkontynentalnej. W decydujących spotkaniach z bardzo dobrej strony pokazały się również Agnieszka Kąkolewska i Zuzanna Efimienko-Młotkowska – kolejno pierwsza i trzecia w zestawieniu najlepiej blokujących. Joanna Wołosz z kolei zajęła piąte miejsce w klasyfikacji rozgrywających.

Malwina Smarzek bohaterką polskiej drużyny w VNL (fot. FIVB)

A z zagranicy? Wyśmienite zawody rozegrała Yanhan Liu, która dostarczała Chinkom mnóstwo punktów. W ataku szalała z kolei MVP turnieju finałowego Amerykanka Andrea Drews. Za postawę w polu serwisowym można pochwalić inną Amerykankę – Michelle Bartsch-Hackley. Najlepszą rozgrywającą była ich koleżanka z drużyny Lauren Carlini. Na laur uznania za determinację w obronie zasłużyła Turczynka Simge Sebnem Akoz. W przyjęciu doskonale spisywała się Brazylijka Gabi.

Nagrody indywidualne
Najlepsze przyjmujące: Liu Yanhan (Chiny), Gabriela Guimaraes (Brazylia)
Najlepsze środkowe: Ana Beatriz Correa (Brazylia), Haleigh Washington (USA)
Najlepsza atakująca: Ebrar Karakurt (Turcja)
Najlepsza rozgrywająca: Macris Carneiro (Brazylia)
Najlepsza libero: Megan Courtney (USA)
MVP: Andrea Drews (USA)

Klasyfikacja końcowa
1. USA
2. Brazylia
3. Chiny
4. Turcja
5. Polska
6. Włochy
7. Belgia
8. Dominikana
9. Japonia
10. Niemcy
11. Holandia
12. Tajlandia
13. Serbia
14. Rosja
15. Korea
16. Bułgaria