Warna – morska stolica Bułgarii

Po mistrzostwach Europy w 2015 roku duża siatkówka znów zawita do Bułgarii. Jednym z miast-gospodarzy została Warna, w której rywalizować będą siatkarze reprezentacji Polski wraz z gospodarzami, Portoryko, Iranem, Kubą oraz Finlandią.

Warna już we wrześniu będzie gościć fazę grupową mistrzostw świata (fot. FIVB)

– Warna to przede wszystkim bardzo ciekawe miasto – mówi Justyna Młodawska autorka Poradnika Turystycznego Myślenia. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii, przez wielu nazywane morską stolicą kraju. Nie ma się czemu dziwić. Mnogość plaż oraz nadmorskich przekąsek mówi sama za siebie.

Polscy siatkarze swoje mecze rozgrywać będą na wyremontowanej w 2015 roku hali Palace of Culture and Sport w Warnie. Jest to jeden z najważniejszych punktów miasta, położony zaraz przy Morzu Czarnym. To kompleks złożony z hali sportowej oraz licznych sal konferencyjnych.
W mieście króluje piłka nożna. Jeden z klubów sportowych – Władysław Warna – odziedziczył swoją nazwę na cześć polskiego króla Władysława III Warneńczyka. Choć siedziby w tym mieście nie ma żaden siatkarski zespół, mieszkańcy zaspokoją głód tego sportu podczas mistrzostw świata.

Miasto przyjazne Polakom

Mówi się, że nazwa miasta swój początek ma w bitwie, którą stoczył tutaj król Polski oraz Węgier Władysław Warneńczyk. Nie do końca jest to prawdą. Warna powstała w czasach Pierwszego Państwa Bułgarskiego. Pochodzi od słowiańskiego słowa varn (vran) oznaczającego wronę, choć wspominane wydarzenie bardzo mocno zapisało się w pamięci tutejszych mieszkańców.

Zresztą do dziś w mieście pamięta się słynnego króla. – W parku w północno-zachodniej części miasta znajduje się także mauzoleum i muzeum Władysława Warneńczyka. Stoi ono w miejscu, gdzie 10 listopada 1444 roku, między dwoma trackimi kurhanami, poległ król Polski i Węgier. Zginął mając jedynie 20 lat – opowiada podróżniczka Justyna Młodawska. – Miejsce pamięci zbudowano w 1935 roku w celu przypieczętowania konwencji o współpracy kulturalnej między Polską i Bułgarią – dodaje.

Co jeszcze znajdziemy biorąc się za zwiedzanie miasta? Kościoły. Nie da się zliczyć ile w Warnie można zobaczyć świątyń różnych wyznań. Jednym z najbardziej znanych jest cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy znana też pod nazwami: Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Warnie, chram-pomnik Sweto Uspenie Bogorodziczno. – Jest to druga pod względem wielkości świątynia w Bułgarii zaraz za soborem Aleksandra Newskiego w Sofii. Powstała w latach 1880-86 według projektu Gencza Kunewa, jako wotum wdzięczności za wyzwolenie z okupacji tureckiej – opisuje Justyna Młodawska. – Cerkiew w stylu neo-bizantyjskim robi ogromne wrażenie! Charakterystyczne złote kopuły lśnią w słońcu za dnia i w światłach latarni nocą. – dodaje.  Budowlę porównuje się do tej stojącej w Sankt Petersburgu.

Delfinarium to jedna z największych atrakcji Warny (fot. Pixabay)

Planując zwiedzanie świątyni warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Wchodząc do kościołów trzeba przestrzegać kilku zasad: kobiety muszą obowiązkowo mieć zakryte ramiona oraz nogi, natomiast mężczyźni powinni zdjąć nakrycie głowy oraz najlepiej przyjść w długich spodniach. W ten sposób nie urazi się nikogo. Oprócz wspomnianej cerkwi będąc w Warnie możemy zobaczyć również mniejsze świątynie jak np. Sweti Sarkis, Sweti Nikola, schowane pomiędzy małymi uliczkami głównego deptaka w Warnie.

Miasto słynące z delfinów

To chyba największa atrakcja tego miasta. Delfinarium, jedyne takie miejsce na Bałkanach, to nie lada atrakcja nie tylko dla turystów, ale również mieszkańców Warny. Jest to dobre miejsce do wypoczynku rodzinnego. Delfinarium znajduje się w północnej części Parku Nadmorskiego, a jego główną atrakcją jest 45 minutowy pokaz tresury delfinów! – Jeśli chcecie wybrać się do Delfinarium, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja biletów. Miejsce to szczególnie w sezonie jest bardzo popularne, więc zwykle nie ma wolnych miejsc, żeby wejść „prosto z ulicy” – przestrzega Młodawska. Jeśli akurat będziecie mieli wolny od meczów dzień, to jest to atrakcja jak najbardziej warta przemyślenia.

Miasto smakujące morzem

Po turystycznej bieganinie warto pomyśleć również o chwili relaksu. Warna ma do zaoferowania długie, piaszczyste plaże, ale niestety nie jest najlepszym miejscem dla miłośników leżakowania na piasku. – Plaże tutaj są bardziej zanieczyszczone niż w innych częściach wybrzeża. I chodzi zarówno o czystość piasku, ale również wody – niestety morze przynosi tutaj dużo wodorostów – zdradza  Justyna Młodawska. Nie zmienia to jednak faktu, że to idealne miejsce dla wszystkich, którzy lubią popatrzeć na wodę oraz odpocząć po zwiedzaniu zakamarków miasta siedząc na ciepłym piasku.

Na każdym kroku w mieście można znaleźć coś ciekawego do zobaczenia, ale również za każdym rogiem czają się też na nas pyszności kraju. Świeże ryby, dojrzewające w bułgarskim słońcu warzywa. Będąc na miejscu trzeba spróbować owoców morza, szczególnie małż, które skromnie podawane, bo jedynie z kilkoma plastrami cebuli, chwytają za serce swoim wyrazistym smakiem. Wzdłuż plaż Warny można znaleźć bardzo dużo barów i knajpek z lokalnym czy narodowym jedzeniem, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Miasto w przepięknej okolicy

Pałac Kultury i Sportu, w którym będzie toczyć się rywalizacja siatkarzy (fot. FIVB)

Warto rozważyć dłuższy pobyt w Warnie i postawić na wycieczki po okolicy. Justyna Młodawska poleca kilka bardzo ciekawych okolicznych atrakcji. Pierwszą z nich jest Ewksinograd czyli letnia rezydencja księcia Bułgarii Aleksandra Battenberga, a potem carów Ferdynanda i Borysa III. Pałac nawiązuje architekturą do XVIII-wiecznych pałaców francuskich, powstał w 1886 roku. Dookoła znajduje się piękny park pełen egzotycznych roślin.

Na południe od Warny znajduje się Jezioro Wanenskie. Ma ono 15 km długości i 2 km szerokości. Innym ciekawym miejscem jest Rezerwat Pobiti Kamyni, oddalony 18 km od Warny. Na ogromnej przestrzeni z piasku wystają wysokie kamienne kolumny (grubość 1-3 metra i wysokość do 7 metrów). Rezerwat nazywany Kamiennym Lasem prawdopodobnie powstał w wodzie morskiej (gdy 50 mln lat temu morze sięgało tego terenu). Ze skrystalizowanego węglanu wykształciły się kalcytowe kolumny, które z czasem pod wpływem erozyjnego działania wiatru przybrały dzisiejszą formę.

Jeszcze jednym bardzo interesującym miejscem jest osada protobułgarska Fanagorija. To park przypominający polski Biskupin. Zrekonstruowano tutaj wygląd osady protobułgarskiej z około VII-IX wieku.

Warnę warto odwiedzić nie tylko z powodu walczących o obronę tytułu mistrzowskiego Polaków. Oprócz emocji siatkarskich miasto ma w sobie do zaoferowania wiele ciekawych miejsc. Warto jest pozwiedzać i zobaczyć jak wygląda życie codzienne w morskiej stolicy Bułgarii.

Internetowy niezbędnik kibica
gtvarna.com – komunikacja miejska w Warnie
palaceofvarna.com – hala sportowa w Warnie