Nowy sezon, nowy trener, nowi zawodnicy – stare oczekiwania?

Początek sezonu reprezentacyjnego zbliża się wielkimi krokami. W kadrze Polski wiele się zmieniło – od trenera, czyli de facto, myśli szkoleniowej, aż po zawodników, bo pojawiło się wiele nowych, młodych i obiecujących twarzy. Jakie są oczekiwania kibiców wobec odnowionej kadry?

Nowy trener - nowa kadra (fot. FIVB)
Nowy trener – nowa kadra (fot. FIVB)

Liga Światowa już niedługo. Ferdinando De Giorgi podał skład, w jakim Polacy będą walczyć o punkty w tym turnieju i chyba każdy zgodzi się, że to połączenie młodości z doświadczeniem. Niemniej z wielu stron można słyszeć, że od kadry już na tym etapie oczekuje się perfekcyjnej gry oraz zwycięstwa w każdym meczu. W końcu to przygotowanie do mistrzostw Europy, które rozgrywane będą w Polsce i w dobrym tonie byłoby zająć miejsce medalowe, a może nawet wygrać cały turniej. Co to dla nas, mistrzów świata. Wszystko to brzmi pięknie, ale nie wolno zapomnieć o kilku bardzo ważnych sprawach.

Mistrzowie świata… Owszem, Polska zdobyła to cenne trofeum. Trzy lata temu. W naszej kadrze od tamtej pory pozmieniało się prawie wszystko – mamy nowego trenera, który ma odmienną filozofię gry od poprzedniego szkoleniowca, pojawili się nowi zawodnicy, którzy dopiero muszą zgrać się z resztą zespołu i udowodnić, że ich obecność w drużynie narodowej nie jest przypadkiem.

Trzeba też pamiętać, że nie wszyscy zawodnicy ekipy mistrzów świata grają w kadrze narodowej. Część z nich zakończyła karierę, a część po prostu nie została wzięta pod uwagę przez nowego selekcjonera. Drużyna jest inna i nie można o tym zapominać.

Wiele rzeczy uległo zmianie, więc nie można oczekiwać, że polska reprezentacja będzie wygrywała każdy możliwy mecz i po takich roszadach w składzie pokusi się o zdobycie wszystkich trofeów. Tutaj potrzeba czasu oraz cierpliwości – zarówno zespołu, jak i związku oraz kibiców. Liga Światowa jest doskonałym poligonem doświadczalnym i tak trzeba ją traktować. Nastawianie się na pewne osiągnięcie jakichkolwiek sukcesów może wiązać się z rozczarowaniem. Jeśli mają one przyjść w tym sezonie, zdecydowanie lepiej, żeby pojawiły się w czasie mistrzostw.