Siatkarki rozgrzały kibiców do czerwoności! Złota Brazylia

Zakończyły się zmagania w tegorocznych rozgrywkach World Grand Prix. Po złote medale sięgnęły reprezentantki Brazylii, srebro zawisło na szyjach Włoszek, a brąz wywalczyły siatkarki z Serbii. 

Brazylijki najlepszą drużyną tegorocznego World Grand Prix (fot. FIVB)
Brazylijki najlepszą drużyną tegorocznego World Grand Prix (fot. FIVB)

Rozgrywki World Grand Prix zostały stworzone przez FIVB po to, by propagować dyscyplinę. Komercyjne zmagania może nie są tak prestiżowe jak mistrzostwa kontynentu czy tym bardziej mistrzostwa świata, mają jednak być okazją do tego, by szersza publiczność mogła zobaczyć siatkówkę na najwyższym poziomie w wydaniu reprezentacyjnym.

Trzeba przyznać, że w tym roku ten cel udało się osiągnąć. Zmagania były wyjątkowo interesujące, a wszyscy, którzy śledzili turniej finałowy mogli się przekonać, że siatkówka żeńska ma się dobrze, mecze mogą być naprawdę pasjonujące, a wynik do ostatniej piłki pozostaje sprawą otwartą. Przyznam szczerze, że dawno nie oglądałam rywalizacji siatkarek z takim zaangażowaniem, a kluczowe potyczki wywołały u mnie efekt „wow”!

Co zapamiętam z tegorocznych rozgrywek? Na pewno decydujący o awansie do półfinału Final Six mecz Chiny – Holandia. Dawno nie widziałam tak kosmicznego meczu! Długo będę wspominać również finałowe spotkanie drugiej dywizji pomiędzy Polską a Koreą. Myślę, że będę starała je sobie przytaczać za każdym razem, gdy będę tracić wiarę w polski zespół, bo w tegorocznym WGP siatkarki pokazały, że potrafią się odradzać niczym feniks z popiołu i bardzo mi tym zaimponowały.

Chciałabym jeszcze podkreślić, że imponuje mi to, co udało się osiągnąć kadrze Italii. Myślę, że tamtejsza federacja powinna wydać podręcznik pt. „Jak powinno się odmładzać kadrę, instrukcja w trzech krokach”. To, co pokazały w tym roku włoskie nastolatki zachwyca mnie i wprowadza w zdumienie. Czapki z głów!

Siatkarki mocno podgrzały mój apetyt w kontekście mistrzostw świata. Włoszki, Serbki i Holenderki będą bez wątpienia głównymi pretendentkami do złota, co udowodniły podczas rywalizacji w chińskim Nanjing. Mam nadzieję, że polska drużyna zdoła włączyć się w walkę o najwyższe cele. A może okaże się czarnym koniem turnieju? Tego sobie, polskiej ekipie i wszystkim kibicom żeńskiej kadry życzę!

Zobacz komplet wyników World Grand Prix!