System rozgrywania mistrzostw świata U-23

Już 18 sierpnia w Egipcie rozpoczynają się mistrzostwa świata siatkarzy do lat 23. W turnieju weźmie udział dwanaście drużyn, a Polacy zagrają w grupie A. Zobaczcie, jaką drogę będą musieli przebyć podczas tej imprezy, by zagrać o medale.

Polscy siatkarze awans na mistrzostwa świata U-23 wywalczyli w kwalifikacjach europejskich (fot. CEV)

Dwanaście drużyn zostało podzielonych na dwie grupy i reprezentacje będą toczyć rywalizację „każdy z każdym”. W grupie A, poza Polakami, zagra Brazylia, Kuba, Egipt, Japonia i Meksyk. W drugiej grupie zmierzą się reprezentacje Algierii, Argentyny, Chin, Iranu, Rosji i Turcji.

O medale zagrają dwie najlepsze ekipy w każdej z grup. Systemem krzyżowym w półfinale zmierzy się zwycięzca grupy A z zespołem z drugiego miejsca w grupie B i analogicznie z wygranym grupy B. O miejsca 5-8 będą walczyć reprezentacje, które w pierwszej fazie zajęły odpowiednio trzecią i czwartą pozycję w grupie.

Podczas tego turnieju testowane mają być trzy nowe zasady, które FIVB chce wprowadzić do światowej siatkówki. Zawodnicy po wykonaniu zagrywki nie będą mogli wylądować w polu gry, a wyłącznie poza linią dziewiątego metra. Ponadto, ta sama reguła ma obowiązywać przy ataku zza trzeciego metra. Wówczas zawodnik wykonujący atak nie będzie mógł przekroczyć linii dopóki piłka nie dotknie boiska.  Wszystkie sety w tym turnieju mają być rozgrywane do piętnastu punktów, a do zwycięstwa potrzebne będą cztery partie. Możliwe jest zatem maksymalne rozegranie siedmiu setów w jednym spotkaniu.