VI Kongres Psychologii Sportu – tam można znaleźć złoty środek

Przed nami już szósta edycja Kongresu Psychologii Sportu. Do Warszawy zjadą się eksperci oraz sportowcy, ich rodzice oraz trenerzy, którzy chcą nauczyć się pracować nad swoją głową i mentalnością swoich podopiecznych.

Przed nami już VI Kongres Psychologii Sportu
Przed nami już VI Kongres Psychologii Sportu

Daria Zmarzlik: – 14 i 15 października w Warszawie VI Kongres Psychologii Sportu. Skąd w ogóle pomysł na organizację takiej imprezy?

Joanna Kruczek (project menager, psychologiasportu.pl): – Pomysłodawcą był Wojciech Herra, który jest psychologiem. Zresztą sam poprowadzi jeden z wykładów podczas kongresu. A pomysł? Chcieliśmy po prostu zacząć uświadamiać ludzi na temat psychologii sportu i jej roli w życiu sportowym.

– To już szósta edycja waszego kongresu. Co zmieniło się od czasu tej pierwszej? Wiedza uczestników jest coraz większa i możecie poruszać „ambitniejsze” tematy?

– Zmieniają się przede wszystkim tematy poruszane na wykładach. Mamy uczestników, którzy pojawiają się u nas regularnie, więc ich wiedza i zdobyte wcześniej doświadczenie na pewno pozwala nam na wchodzenie w ambitniejsze, mocniejsze wątki związane z psychologią sportu.

Dla kogo jest ten kongres?

– Nasz kongres jest absolutnie dla wszystkich. Każdy, kto chce się czegoś dowiedzieć na temat psychologii sportu i nieco poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, śmiało może do nas przyjść.

A wymagane są jakieś podstawy merytoryczne, by być uczestnikiem?

– (uśmiech) Nie, absolutnie nie trzeba się do niczego przygotowywać. Każdy jest u nas mile widziany! Nasz kongres jest dla wszystkich chętnych.

Są jeszcze miejsca? 

– Oczywiście! Bilety wciąż można kupić na naszej stronie internetowej (TUTAJ).

Tak było na II Kongresie Psychologii Sportu (fot. Monika Płaczkowska)
Tak było na II Kongresie Psychologii Sportu (fot. Monika Płaczkowska)

Proszę zdradzić kto w tym roku wystąpi w roli prelegentów?

– Mamy wielu znakomitych psychologów – zarówno polskich jak i zagranicznych, którzy czynnie działają w świecie sportu. Mamy również zagraniczne prelegentki są na przykład z Estonii. Zapewniam, że każdy znajdzie u nas coś dla siebie.

– Zawodnik – rodzic – trener – to bardzo trudny trójkąt, zwłaszcza jeśli chodzi kwestie mentalne. Wasze warsztaty w trakcie kongresu uczą jak się w nim właściwie odnaleźć?

– Tak, to jest bardzo trudny trójkąt. Podczas naszych kongresowych warsztatów pomagamy po prostu znaleźć w tym wszystkim złoty środek.

– Jakie tematy jeszcze będziecie poruszać podczas tegorocznego Kongresu?

– Wszystkie tematy wykładów i zajęć dostępne są na naszej stronie internetowej. Można tam znaleźć dokładną agendę naszego kongresu. Będziemy m.in poruszać tematykę porażki. Opowiemy o tym, jak sobie z nią radzić. Pojawią się również wątki odporności psychicznej, wewnętrznej rozmowy z samym sobą. Są również kwestie dzieci w sporcie – co zrobić, by małe dzieci nie wypalały się podczas zajęć sportowych.

A wątki siatkarskie?

– Ależ będą jak najbardziej! Ludzie z siatkarskiego światka doskonale odnajdą się na naszym Kongresie. Zdradzę tylko, że pojawią się  osoby mocno związane z siatkówką.

– Zostawmy na chwilę kongres i porozmawiajmy o samej psychologii sportu. Jest ona coraz popularniejsza w Polsce. Mogłoby być jednak lepiej. Zgadza się Pani z tym?

– Na pewno tak jest. Świadczy o tym chociażby to, że to już szósta edycja Kongresu Psychologii Sportu. Podczas przygotowywania pierwszego spotkania spotykaliśmy się ze sceptycznym podejściem społeczeństwa, jednak udało się. Widać, że jest w Polsce zainteresowanie psychologią sportu i to bardzo cieszy.

Praca warsztatowa - jeden z najciekawszych elementów Kongresu (fot. Monika Płaczkowska, VolleyCafe.pl)
Praca warsztatowa – jeden z najciekawszych elementów Kongresu (fot. Monika Płaczkowska, VolleyCafe.pl)

– Mówi się, że bez głowy nie da się wygrywać, tymczasem nie każdy klub już współpracuje z psychologiem. Dlaczego?

– To prawda, bez głowy nie wygramy, ale wydaje mi się, że w Polsce panuje jeszcze przekonanie, że psychologia to leczenie, a przecież nikt nikogo nie chce leczyć! To najpoważniejsza przyczyna tego, że nie wszyscy chcą korzystać z usług psychologa.

– Na Zachodzie obecność psychologa a nawet sztabu psychologów w drużynie to już standard. W Polsce wciąż podchodzi się do tematu sceptycznie. Kongres pozwala z tym walczyć i poprawiać sytuacje? 

– Jak najbardziej. Z roku na rok nasz kongres cieszy się coraz większą popularnością. Zgłaszają się do nas kluby, zawodnicy i rodzice. Pokazuje to, że ludzie zaczynają wierzyć, że psychologia w sporcie jest ważna i potrzebna.

– Na koniec proszę zadziałać na psychikę naszych czytelników i przekonać ich, że powinni być uczestnikami VI Kongresu Psychologii Sportu.

– (śmiech) Muszą przyjść i sami przekonać się jak to wszystko wygląda. Jak przebiegają spotkania, wykłady. Jeśli sami grają, mają dzieci sportowców lub po prostu planują swoją przyszłość w świecie sportu czy też psychologii sportu, to ten Kongres jest zdecydowanie dla nich.

Zobacz jak przebiegał II Kongres Psychologii Sportu!