Zabójczy tie-break, czyli kryminał z siatkówką w tle!

Przedstawiamy recenzję książki „Zabójczy tie-break” – nowego kryminału Nikodema Pałasza. Zobaczcie na czym polega fenomen tej pozycji!

dsc_7838
Naprawdę warto sięgnąć po nową książkę Nikodema Pałasza! (fot. Anna Kołakowska)

Chyba każdy wie, że w całej redakcji jestem największą fanką thrillerów i książki tego typu czytam (a właściwie pochłaniam!) z prędkością światła. Dlatego niemal oszalałam ze szczęścia, gdy jakiś czas temu dowiedziałam się, że na polskim rynku pojawi się siatkarski kryminał, a my obejmiemy nad nim patronat. Wychowana na Cobenie miałam spore oczekiwania i… naprawdę nie zawiodłam się!

O czym opowiada książka? Tuż przed startem organizowanych w Polsce mistrzostw świata siatkarek dochodzi do zabójstwa. Ofiarą pada największa gwiazda reprezentacji Izraela. Co ciekawe, ciało młodej Żydówki zostaje odnalezione w piwnicy kamienicy położonej na terenie dawnego warszawskiego getta. W tym samym czasie trwa przedwyborcza kampania na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Władzy zależy więc na tym, aby ten skandal zataić…

Według mnie ogromną zaletą „Zabójczego tie-breaka” jest wielowątkowość. Próbując wspólnie z bohaterami rozwikłać tajemnicę nieszczęśliwej śmierci siatkarki poznajemy jasne i ciemne strony pracy służb mundurowych oraz zostajemy wciągnięci w wir korupcyjnych intryg w biznesie i polityce. Nikodem Pałasz daje nam również cenną lekcję historii, gdyż wielokrotnie przywołuje wątki antysemickie czy neonazistowskie. Uważny czytelnik odnajdzie w tekście także propozycje kilku miejsc w stolicy, w których może zasmakować aromatycznej małej czarnej! :)

Nie każdy jest jednak znawcą i miłośnikiem historii. W takich przypadkach ogromna liczba wątków może przyczynić się do niezrozumienia fabuły lub po prostu szybkiego znudzenia się książką. Maleńki minusik za to, że siatkówka stanowi tylko tło akcji. Rozpoczynając czytanie spodziewałam się, że autor poświęci tej tematyce trochę więcej miejsca.

Niemniej jednak uważam, że jest to jeden z lepszych polskich kryminałów. Muszę również przyznać, że zakończenia nie domyśliłabym się nawet ja. Zdecydowanie polecam!

Nikodem Pałasz, Zabójczy tie-break, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A., Warszawa 2016, ISBN: 978-83-287-0416-9.